KE przyjmie dziś plan dokończenia budowy strefy euro

Komisja Europejska ma dziś przyjąć plan dokończenia budowy strefy euro do 2025 r. Autorem projektu pogłębiania unii walutowej jest francuski komisarz ds. walutowych i gospodarczych Pierre Moscovici.

W planach – jak mówi w wywiadzie z dziennikiem „Rzeczpospolita” komisarz – jest powołanie odrębnego budżetu dla unii walutowej, ministra finansów i parlamentu.

Gotowość do zmiany traktatów w tej kwestii deklaruje prezydent Francji Emmanuel Macron. Wolę pogłębiania unii walutowej po raz pierwszy wyraziła też niedawno kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Pomysł rozszerzenia strefy euro na wszystkie kraje Unii Europejskiej rodzi obawy, że to początek budowy Europy federalnej – wskazuje politolog dr Aleksander Kozicki.

– Pamiętajmy, że w tej chwili spekulujemy co do przyszłości, natomiast jasne jest, że jeżeli zostanie wprowadzone euro w całej Unii Europejskiej, będziemy mieli do czynienia z procesem integracji w utworzeniu się państwa federalnego. Będzie to odbierane negatywnie w krajach tzw. nowej Europy, a przynajmniej w części tych krajów: w Polsce, na Węgrzech. Zapewne w Czechach także będzie duży opór przed działaniami integracyjnymi – zaznacza politolog.

W wywiadzie komisarz Pierre Moscovici podkreślił, że KE nie chce budować unii federalnej, ale unię skuteczną.

Wprowadzenie zmian, które w tym tygodniu zaproponuje Bruksela, nie nastąpi jednak zbyt szybko. Unia Europejska najpierw będzie musiała zmierzyć się z Brexitem, a Francja zacząć wdrażać pierwsze reformy, głównie rynku pracy.

Debata nad przyszłym kształtem unii walutowej ma trwać w gronie krajów strefy euro, co oznacza wykluczenie z niej m.in. Polski.

RIRM

drukuj