PAP/Andrzej Grygiel

M. Morawiecki: Wierzę, że wynosimy wymiar sprawiedliwości na wyższy poziom obiektywności

Wierzę w to, że wynosimy wymiar sprawiedliwości na wyższy poziom niezawisłości, obiektywności i sprawiedliwości – mówił wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu spotkał się z mieszkańcami Katowic.

Jednym z tematów, jakie poruszył premier była reforma wymiaru sprawiedliwości i kwestia tzw. praworządności.

Jak mówił, Polska jest konfrontowana z nieprawdziwym pomówieniem o naruszanie zasad demokratycznego państwa prawa.

– Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że najgłębiej jak tylko mogę, wierzę w to, że my wynosimy wymiar sprawiedliwości na wyższy poziom obiektywności i nomen omen również sprawiedliwości. Spodziewam się, że będzie jak najmniej, a najlepiej wcale (nie będzie), wyroków contra legem, contra factum, wyroków, jakie miały miejsce w poprzednich 25-ciu latach – powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w środę przed PE w Strasburgu bronił naszego prawa do dokonywania zmian w wymiarze sprawiedliwości. My te zmiany przeprowadzimy do końca – podkreślił.

Wystąpienie szefa polskiego rządu w PE pozytywnie oceniły zagraniczne media. Portal Politico napisał, że elita UE jest oczarowana 50-letnim Morawieckim, który cytuje lewicowego ekonomistę, opisuje chrześcijaństwo jako istotę Europy i odrzuca krytykę odsyłania na emeryturę polskich sędziów, powołując się na pluralizm konstytucyjny.

RIRM

drukuj