Premier Morawiecki: Mam nadzieję, że mimo pewnych niezgodności z KE, uda się wypracować płaszczyznę dalszej współpracy

Jeżeli Komisja Europejska zdecyduje się uruchomić wobec Polski artykuł 7 unijnego Traktatu, będzie to jej suwerenna decyzja powiedział premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów wyraził nadzieję, że w ciągu kilkunastu miesięcy między Polską a KE uda się wypracować „płaszczyznę współpracy”.

Szef rządu, podczas wczorajszej konferencji, zaznaczał też, że podobnie jak 70 proc. polskiego społeczeństwa, uważa, że głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna.

Na pewno w wyniku tych ostatnich uzgodnień z prezydentem Andrzejem Dudą powstały ustawy, które pozwolą tę reformę przeprowadzić. Mam nadzieję, że mimo pewnych niezgodności pomiędzy nami a KE, w najbliższych dwunastu czy osiemnastu miesiącach uda się coś wyjaśnić i wypracować jakąś płaszczyznę dalszej współpracy – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jutro Komisja Europejska będzie analizować ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa i podejmie decyzję, czy uruchomić wobec Polski art. 7. Mówi on o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE może stwierdzić, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości Wspólnoty.

RIRM

drukuj