fot. PAP/Tomasz Gzell

Szefowa brytyjskiego MSZ spotkała się z M. Morawieckim i Z. Rauem

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss spotkała się dziś m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Zbigniewem Rauem. Tematem rozmów były możliwości pomocy dla Ukrainy – w szczególności w zakresie wsparcia humanitarnego – a także kwestie bezpieczeństwa.

Rzecznik rządu wskazał, że premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii omówili też m.in. kwestie związane z dalszymi sankcjami na rosyjskie surowce, a także bankowość.

Szef polskiej dyplomacji, Zbigniew Rau, na konferencji ze swoją brytyjską odpowiednik dziękował za wsparcie i wzmocnienie Polskiego bezpieczeństwa.

– Odbyliśmy bardzo dobre i bardzo potrzebne rozmowy w czasie, kiedy agresja Rosji na Ukrainę zbiera coraz bardziej krwawe żniwo. Wielka Brytania jest naszym bliskim sojusznikiem i oddanym partnerem. Mamy w Polsce takie przysłowie: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” i właśnie dzisiaj, kiedy Rosja dopuszcza się zbrodni na bliskim nam i zaprzyjaźnionym narodzie ukraińskim, jesteśmy wdzięczni Wielkiej Brytanii za wsparcie, za wzmocnienie naszego bezpieczeństwa – mówił szef polskiego MSZ.

Minister Zbigniew Rau podkreślił też, że wraz ze swoją brytyjską odpowiednik opowiada się za ostrymi sankcjami wobec Rosji. Szefowa brytyjskiej dyplomacji przyjechała do Warszawy w poniedziałek.

RIRM

drukuj