fot. twitter.com

W Policach odbędzie się chrzest masowca Polskiej Żeglugi Morskiej „Solidarność”

Popołudniu w Policach odbędzie się chrzest masowca Polskiej Żeglugi Morskiej. Jednostka otrzyma imię „Solidarność”. Matką chrzestną statku zostanie Joanna Kościk, żona przewodniczącego Sekcji Krajowej Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”.

Uroczystości odbędą się w przypadającą dziś 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.

Rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Michał Kania w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wskazał, że dzisiejsza uroczystość to dowód na to, że polska żegluga wychodzi na prostą po wieloletnich zaniedbaniach.

– Wręcz próbie prywatyzacji tego największego polskiego żeglugowego przedsiębiorstwa. Ten statek, który miał być porzucony w Chinach, trafia do armatora i zyskuje symboliczną nazwę – powiedział.

– To wyjątkowe wydarzenie nie tylko w perspektywie symbolicznej, ale i praktycznej. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że nazwa statku – „Solidarność” i chrzest w rocznicę Porozumień Sierpniowych jest wyjątkowym wydarzeniem. To też dowód na to, że polska żegluga wychodzi na prostą – dodał Michał Kania.

Masowiec „Solidarność” został zakontraktowany jeszcze w 2010 roku. Kilka lat później jednostka została porzucona. W 2017 roku zarządca komisaryczny PŻM Paweł Brzezicki zlecił ukończenie statku. „Solidarność” to 59. jednostka Polskiej Żeglugi Morskiej.

RIRM

drukuj