fot. twitter/Solidarność

[TYLKO U NAS] Dr D. Kucharski o projekcie „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność”: Każda forma popularyzacji wiedzy o Polsce, polskich osiągnięciach, dążeniach niepodległościowych, wolnościowych jest bardzo ważna

Uważam, że każda forma popularyzacji wiedzy o Polsce, polskich osiągnięciach, dążeniach niepodległościowych czy też w tym wypadku wolnościowych jest bardzo ważna. Publikacje w formule języka polskiego jak i anglojęzyczne czy w jeszcze innym wydaniu są jak najbardziej wskazane. Tego powinno być jak najwięcej. Bardzo dobrze, że na tematy polskie wypowiadają się autorzy, naukowcy, politycy niepochodzący z Polski, niezwiązani rodzinnie z Polską – mówił dr Dariusz Kucharski, historyk, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

W najbliższych dniach w największych gazetach na świecie pojawią się teksty mówiące o fenomenie ,,Solidarności” oraz o tym, jak zmieniła ona nasz region. Artykuły będą publikowane w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność”, który stworzono z okazji 40-lecia powstania tego związku. Przygotowali je m.in. premier Mateusz Morawiecki, wybitny amerykański historyk Timothy Snyder czy słynny reporter „Washington Post” Michael Dobbs. Premier RP w swoim tekście pisze m.in., że solidarność trzeba uczynić projektem dla całej Europy i to jest polska propozycja na kolejne dekady rozwoju.

Projekt pozytywnie ocenił dr Dariusz Kucharski.

– Uważam, że każda forma popularyzacji wiedzy o Polsce, polskich osiągnięciach, dążeniach niepodległościowych czy też w tym wypadku wolnościowych jest bardzo ważna. Publikacje w formule języka polskiego jak i anglojęzyczne czy w jeszcze innym wydaniu są jak najbardziej wskazane. Tego powinno być jak najwięcej. Bardzo dobrze, że na tematy polskie wypowiadają się autorzy, naukowcy, politycy niepochodzący z Polski, niezwiązani rodzinnie z Polską, ponieważ to też pokazuje, że sprawy naszego społeczeństwa, narodu intrygują innych i są dla nich ważne – wskazał historyk.

Historyk mówi przy tym, że 40 rocznica powstania związku to dobra okazja do popularyzowania idei ,,Solidarności”.

– 40-lecie „Solidarności” jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Ta rocznica pobudza do wielu refleksji i bardzo dobrze, że obecny rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim chce idee „Solidarności” wynieść na arenę ogólnoeuropejską, a tym samym do Unii Europejskiej. Jest to jak najbardziej wskazane, tym bardziej że idea wolności, braterstwa, wspólnotowości oparta o równość była przedstawiana w czasach pierwszej „Solidarności” i jej tworzenia. Niestety późniejsze lata III RP porzuciły tzw. „Projekt Solidarności”, tak go nazywam, aby go eksponować poza Polską. Odbieram to ze smutkiem, ale cieszę się, że ten projekt w dzisiejszym wydaniu może trafić do szerszych mas społecznych – powiedział dr Dariusz Kucharski.

Projekt „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność” przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu polskiej dyplomacji, Polskiego Funduszu Rozwoju czy Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

 

radiomaryja.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl