fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Prezydent Duda powoła członków Rady Dialogu Społecznego

Prezydent Andrzej Duda powoła dzisiaj członków Rady Dialogu Społecznego. W Radzie, która zastąpi komisję trójstronną, będzie zasiadać 59 osób. Oprócz związków zawodowych zasiadać w niej będą przedstawiciele pracodawców i rządu. Swojego przedstawiciela z głosem doradczym będzie miał także prezydent oraz prezesi NBP i GUS.

Doradca ds. społeczno-prawnych Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska poinformowała o wpłynięciu zaproszenia na uroczystość.

– Mamy zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego na czwartek – podkreśliła.

Również wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski potwierdził otrzymanie zaproszenia. Po zapowiedzianym na godz. 13.00 wręczeniu nominacji Rada prawdopodobnie zbierze się w Pałacu Prezydenckim na pierwszym posiedzeniu i może wybrać przewodniczącego i prezydium.

W zaproszeniu zaznaczono, że Kancelaria Prezydenta bezpośrednio po uroczystości wręczenia powołań zapewnia możliwość odbycia pierwszego posiedzenia Rady – powiedział Radzikowski.

Rada sama wybiera przewodniczącego ze swoich członków. Uzgodniono już, że przewodniczącym pierwszego składu RDS będzie przez rok jeden z liderów trzech central związkowych, ale nie wiadomo jeszcze który: Tadeusz Chwałka (FZZ), Piotr Duda (NSZZ „Solidarność”) czy Jan Guz (OPZZ). Uzgodniono też, że szefami pięciu zespołów problemowych Rady będą przedstawiciele pracodawców, a czterech – związkowcy.

W nowej Radzie – w odróżnieniu od komisji trójstronnej – przewodniczący będą, co roku zmieniali się – na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Obecnym szefem KT, która zakończy prace po powołaniu Rady Dialogu Społecznego, jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Cztery organizacje pracodawców – Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club – przedstawiły prezydentowi po sześciu swoich przedstawicieli w Radzie, a trzy centrale związkowe – po ośmiu. Premier Ewa Kopacz wskazała też osiem osób – sześciu ministrów i dwóch wiceministrów.

Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września i zastąpiła ustawę o komisji trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbiera się w pełnym składzie. Od wtedy też związki zawodowe ,,zawiedzione brakiem dialogu” ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły w niej swój udział. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

Ustawa o RDS to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj