Prezydent Andrzej Duda w Grecji: Polaków w latach 80. przyjęto w Grecji z życzliwością

Polacy przybywający do Grecji w latach 80. byli przyjmowani przez Greków z życzliwością; była to w jakimś sensie odpowiedź na gest Polaków, którzy pod koniec lat 40. przyjęli Greków – mówił we wtorek w Atenach na spotkaniu z Polonią prezydent Andrzej Duda.

Prezydent i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, którzy od niedzieli przebywają w Grecji z oficjalną wizytą, spotkali się we wtorek z przedstawicielami Polonii. Podczas uroczystości Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe kilkunastu działaczom.

„Przyjechaliście tutaj w latach 80., by godnie żyć w wolnym kraju” – zwrócił się do uczestników spotkania.

Mówił, że Polacy zostali przyjęci w Grecji w latach 80. z życzliwością, wielu otrzymało pomoc.

„W jakimś sensie była to też odpowiedź Greków na gest Polaków, którzy na przełomie lat 40. i 50. przyjęli, przygarnęli do siebie, do polskiego społeczeństwa ludzi, którzy przyjechali z Grecji, także dlatego, że musieli ją opuścić, nie dlatego, że chcieli” – powiedział Andrzej Duda.

Po zakończeniu wojny domowej w Grecji (1946-1949) Polska przyjęła ponad 13 tys. uchodźców z tego kraju.

„To buduje szczególną więź pomiędzy ludźmi, narodami, społeczeństwami. Jest wiele małżeństw polsko-greckich, przyjaźni, są koledzy ze szkoły” – podkreślił Andrzej Duda.

Dziękował Polakom za budowanie w Grecji „dobrej marki Polski”.

Polski prezydent ocenił również, że do tej pory relacje Polski z Grecją nie były wystarczająco intensywne. Według niego Grecja – jeden z krajów członkowskich UE, rocznie odwiedzany przez prawie milion Polaków – powinna być w stałym rozkładzie wizyt najważniejszych przedstawicieli polskiego państwa.

„Trzeba te relacje bezpośrednie odbudowywać” – podkreślił.

Wizyta prezydenta Dudy jest pierwszą wizytą prezydenta w Grecji od 1998 r.

Prezydent Andrzej Duda uznał, że jego wizyta miała dobry komponent biznesowy.

„Mówię o tym, bo chciałbym, żeby nas tutaj było jeszcze więcej, nie w znaczeniu tym, że będziemy się tutaj przeprowadzać, bo ja bym wolał, żebyście państwo się z powrotem przeprowadzili do Polski, ale w tym znaczeniu, że będziemy tutaj częściej i bardziej, że Polska będzie widoczna” – podkreślił.

Prezydent Duda prosił Polaków o to, by świętowali w przyszłym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości tak, by Polskę było w Grecji widać.

Prezydent zwrócił też uwagę na grecki akcent tej rocznicy. Przypomniał, że „Grecja była jednym z pierwszych państw, które uznały odrodzoną Rzeczpospolitą”. Dodał, że w 2019 r. przypadać będzie 100. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Grecją.

Szacuje się, że grecka Polonia liczy obecnie około 30 tys. osób. To zaledwie połowa liczby sprzed kryzysu ekonomicznego, z którym Grecja zmaga się od ponad ośmiu lat.

Wcześniej w tym kraju mieszkało ponad 60 tys. Polaków. Nasi rodacy przyjeżdżali do Grecji w latach 80. XX w. Powody migracji były ekonomiczne i polityczne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl