fot. PAP/Andrzej Lange

Prezydent A. Duda: Inicjatywa Trójmorza pomimo pandemii koronawirusa jest w rozkwicie

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w Sofii, że inicjatywa Trójmorza pomimo pandemii koronawirusa jest w rozkwicie. W stolicy Bułgarii dobiega końca dwudniowy szczyt państw Trójmorza. W wydarzeniu uczestniczą także partnerzy inicjatywy z całego świata.

Andrzej Duda podsumowując spotkanie powiedział, że widzi we wszystkich krajach Trójmorza optymizm i wolę działania w ramach wspólnego rozwoju. Prezydent dokonał oceny inicjatywy z perspektywy pandemii koronawirusa. Wskazał, że jeszcze przed jej wybuchem zaczęliśmy myśleć o rozwoju.

– Współpraca powinna być zacieśniana między krajami i powinniśmy przywracać zdolności produkcyjne w Europie, aby ponownie stała się ona wielką fabryką i była samowystarczalna. Można powiedzieć, że Trójmorze jest dzisiaj pod tym względem awangardą. Zaczęliśmy takie działanie, zanim ktokolwiek pomyślał o tym, że może nas spotkać pandemia koronawirusa. Już wtedy zaczęliśmy myśleć o rozwoju, widząc naszą sytuację w ramach Unii Europejskiej oraz to, że wychodząc zza żelaznej kurtyny byliśmy daleko z tyłu – mówił prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1413412238053056513

W czwartek odbyło się Forum Biznesowe w ramach szczytu. Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa. Projektem zainteresowane są nowe kraje. Do Sofii przybyli m.in. przedstawiciele Japonii, Wielkiej Brytanii i Grecji.

 

RIRM

drukuj