fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prezentacja dwóch pierwszych baterii rakiet Patriot w Toruniu z udziałem prezydenta A. Dudy

Prezydent RP, Andrzej Duda, uczestniczył w prezentacji dwóch pierwszych baterii rakiet Patriot. Są one elementem najnowocześniejszego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego zakupionego w 2018 roku. System będzie współpracował z innymi polskimi sprzętami wojskowymi. 

Rząd systematycznie modernizuje Wojsko Polskie. W marcu 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o obronie Ojczyzny, zgodnie z którą liczebność polskiej armii wzrośnie do 300 tysięcy żołnierzy. Do wojska trafia nowy sprzęt. W toruńskim Ośrodku Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w piątek zaprezentowano pierwsze dwie baterie rakiet Patriot. [czytaj więcej]

– To będzie pierwszy etap realizacji umacniania bezpieczeństwa do poziomu najnowocześniejszego bezpieczeństwa przeciwlotniczego i przeciwrakietowego w przestrzeni światowej – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Docelowo Polska otrzyma osiem baterii rakiet Patriot. W skład systemu wchodzi szereg urządzeń wspomagających.

– Umożliwiają one obserwację, a więc kwestie radarowe, które umożliwiają zarządzanie systemem i które wreszcie umożliwiają wystrzelenie rakiet, kiedy zajdzie taka potrzeba – powiedział prezydent RP.

Dzięki umieszczeniu baterii na polskich ciężarówkach Jelcz zakres ich pracy będzie dostosowywany do potrzeb.

Baterie Patriot będą chronić polską przestrzeń powietrzną w promieniu do 100 kilometrów – podkreślił ekspert do spraw wojskowości, prof. Mieczysław Struś.

– Istotne znaczenie ma rozmieszczenie baterii, które – połączone z systemami kierowania ogniem i systemami kierowania walki – umożliwią całkowitą ochronę polskiego nieba – wskazał prof. Mieczysław Struś.

Baterie Patriot będą działać w ramach systemu Wisła, który będzie współpracował z innymi systemami – zapewnił wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

– System kontroli pola walki IBCS, który gwarantuje sieciocentryczność naszego pełnego systemu. Średnia warstwa to Patriot, a warstwa niższa to Narew – wyjaśnił minister Mariusz Błaszczak.

Na początku października 18. Pułk Przeciwlotniczy w Zamościu otrzymał pierwsze elementy systemu „mała Narew”. To m.in. brytyjskie wyrzutnie i rakiety.

Minister obrony narodowej zatwierdził rozbudowę systemu „Pilica” o pociski CAMM, które rozszerzą zasięg systemu z kilku do ponad 25 kilometrów. Polska wzmacnia swoje siły także w powietrzu – podkreślił ekspert do spraw bezpieczeństwa, Adam Krampichowski.

– Podpisane są kontrakty dotyczące zakupu nowoczesnych samolotów F-35. Wówczas lotniska też muszą być chronione. Na pewno w pobliżu tych lotnisk będą znajdowały się tego typu wyrzutnie – zwrócił uwagę Adam Krampichowski.

Polska produkuje własny sprzęt militarny. W Stalowej Woli powstają armatohaubice Krab, które sprawdzają się w walkach na Ukrainie. Postrach wśród rosyjskich żołnierzy budzą polskie rakiety przeciwlotnicze Piorun oraz amunicja krążąca Warmate.

https://twitter.com/visegrad24/status/1500099189061173249?s=20&t=2KNMhgT0F_6C3w_bmwHW7g

O bezpieczeństwie Europy rozmawiali w czwartek w Brukseli ministrowie obrony państw NATO. W spotkaniu uczestniczył sekretarz obrony USA, Lloyd Austin. Z inicjatywy Niemiec podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

– To wspólne podejście do naszej odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszego kontynentu. (…) Pierwsze konkretne działania zostaną podjęte bardzo szybko. Wspólny zakup rakiet Patriot jest na porządku dziennym, podobnie jak nowoczesny system obrony powietrznej IRIS-T – zaznaczyła minister obrony Niemiec, Christine Lambrecht.

Wśród piętnastu państw podpisanych pod listem nie znalazła się Polska. Jak zaznaczył wicepremier Mariusz Błaszczak, Polska dysponuje całym systemem, w czasie gdy nasi partnerzy dopiero ten system budują.

– Pozycja Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim wzrasta. (…) To konsekwencja naszych starań związanych ze wzmacnianiem polskich sił zbrojnych – powiedział szef resortu obrony narodowej.

Niemcy i Rumunia rozważają zakup izraelskiego systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła. Powstał on przy współpracy firm z Izrael i Stanów Zjednoczonych. Żelazna Kopuła wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność, niszcząc większość rakiet wystrzeliwanych ze Strefy Gazy w kierunku Izraela.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl