fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prezydent A. Duda: System Patriot pozwoli na integrację systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej

System Patriot to część wielowarstwowego, interoperacyjnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła, który będzie zintegrowany z systemami Narew oraz Pilica – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas testów wyrzutni Patriot.

W piątek prezydent RP wraz z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jackiem Siewierą, oraz wicepremierem, szefem Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariuszem Błaszczakiem, wzięli w Toruniu udział w testach elementów baterii Patriot, które mają stać się podstawą system obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Wydawałoby się niemożliwe – a jednak. W 2018 pan minister Mariusz Błaszczak podpisywał umowę z USA na sprzedaż – wykonanie – pierwszej części systemu Patriot dla Polski, czyli, jak mówimy w Polsce, pierwszego elementu naszego wielowarstwowego, interoperacyjnego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej – systemu Wisła, który będzie zintegrowany z systemem Pilica i systemem Narew; szeroko pojętego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, w tej chwili bez wątpienia najnowocześniejszego na świecie” – mówił prezydent RP.

„Rrealizacja tego systemu w fazie wstępnej – w części wywołanej oczywistą koniecznością, jaką dzisiaj jest potrzeba jak najszybszego zabezpieczenia Polski wobec wojny toczącej się na Ukrainie i związanego z nią ryzyka i zagrożenia – nastąpiła kilka tygodni temu, kiedy do 18 dywizjonu obrony przeciwlotniczej w Zamościu przekazany został pierwszy element systemu – tzw. >>mała Narew<< wyposażona w rakiety CAMM” – dodał Andrzej Duda.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl