Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego

Działacz opozycji z czasów PRL Andrzej Gwiazda otrzymał dziś nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wśród uczestników uroczystej gali w Warszawie znaleźli się prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele rządu oraz szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Prezydent Andrzej Duda dziękował  za przyznanie nagrody Andrzejowi Gwieździe. Był dla pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego postacią pomnikową – podkreślił.

„Był nie tylko kimś, kogo pan prezydent Lech Kaczyński uważał za swojego starszego przyjaciela, ale był kimś, kogo pan prezydent na pewno uważał za wzór człowieka, niezłomnego patrioty” – mówił Andrzej Duda.

Laudację na część Andrzeja Gwiazdy wygłosił m.in.  Andrzej Kołodziej, działacz pierwszej „Solidarności”.

– Znając Andrzeja od prawie 40 lat śmiało mogę powiedzieć, że podstawą jego poglądów jest patriotyzm, uczciwość i odwaga. To wszystko podporządkowane jest logice. Charakterystyczna dla Andrzeja jest też postawa, która wypływa już z wymienionych cech, a mianowicie: jeśli Andrzej uzna, że coś jest logiczne, uczciwe, przyzwoite i służy dobru wspólnemu, to po prostu nie popuści. Nie pójdzie na odstępstwa, na zrozumienie z drugiej strony, na litość. Nie da się też nabrać na skomplikowaną rzekomo sytuację polityczną. Pozostaje nieugięty – mówił Andrzej Kołodziej.

Głos zabrał też sam uhonorowany.

„Czuję ogromną satysfakcję otrzymując tę nagrodę. Największa satysfakcja płynie z idei nagrody” – zaznaczył  Andrzej Gwiazda.

W swojej dalszej przemowie nawiązał do postaci tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, m.in. do jego mądrości i odwagi.

„Bo mądrość bez odwagi jest przeważnie cnotą niezbyt potrzebną i niezbyt przydatną. Bo jeżeli ktoś jest mądry, ale swojej mądrości boi się przekazać otoczeniu, swoim współbraciom, współobywatelom, to z tej mądrości społeczeństwo nie ma żadnej korzyści” – podkreślił Gwiazda.

Andrzej Gwiazda to jeden z działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz NSZZ „Solidarność”, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. W 2006 r. otrzymał Order Orła Białego z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego jest przyznawana przez ruch społeczny imienia śp. prezydenta wybitnym osobom, które dobrze służą narodowi polskiemu.

Prezesem Ruchu Społecznego im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jest Marta Kaczyńska. Ruch został zainaugurowany w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, a także wszyscy pasażerowie i członkowie załogi (96 osób). Polska delegacja 10 kwietnia 2010 r. udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

RIRM

drukuj