fot. PAP/Radek Pietruszka

B. Spychalski: To, co się dzieje wokół sprawy ułaskawienia jest obrzydliwe i cyniczne

To, co się dzieje wokół ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę – na wniosek pokrzywdzonej, poparty przez sądy i prokuraturę – mężczyzny, jest obrzydliwe i cyniczne – ocenił w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. „To niszczenie życia osób prywatnych” – dodał.

Błażej Spychalski był pytany w TVP Info o publikację piątkowego „Faktu”, w której opisano szczegóły sprawy.

„To, co dzisiaj znalazło się w tej gazecie jest wyjątkowo obrzydliwe i wyjątkowo paskudne. To coś, co niszczy życie tych ludzi” – powiedział Błażej Spychalski.

Podkreślił, że prezydent po bardzo długiej i wnikliwej analizie podjął decyzję o ułaskawieniu mężczyzny, ponieważ z wnioskiem wystąpiła córka oraz żona mężczyzny, wniosek był poparty pozytywną opinią sądów pierwszej i drugiej instancji oraz prokuratora generalnego.

„To sytuacja, która zdarza się niezmiernie, niezmiernie rzadko” – wskazał.

Błażej Spychalski akcentował, że sprawa dotyczy osób prywatnych, które wiele w życiu przeszły i próbują ułożyć je na nowo. Osoby, które „grzebią w tej sprawie” to – jak ocenił – nie przedstawiciele mediów ale „hieny, które ze sprawy indywidualnej chcą zrobić temat polityczny”.

„Apeluję, by takiej sprawy nie wykorzystywać, bo to jest wyjątkowo cyniczne, to niszczenie życia osób prywatnych” – powiedział. Rzecznik prezydenta zwrócił uwagę, że matka osoby poszkodowanej mówiła w rozmowie z przedstawicielami jednego z mediów, że nie chce, by ingerowano w ich życie, by o tej spawie pisano.

„To co się dzieje wokół tej sprawy, jest obrzydliwe, cyniczne. To całkowite zaprzeczenie standardów etycznych dziennikarskich” – ocenił.

„Rzeczpospolita” podała we wtorek, że pod koniec swojej kadencji prezydent Andrzej Duda dokonał kilku ułaskawień. 14 marca – jak napisano – ułaskawił m.in. „osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego”.

Prokuratura Krajowa informowała w środę, że ułaskawienie nie dotyczyło kary pozbawienia wolności, a wyłącznie skrócenia orzeczonego na sześć lat zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi, czyli pełnoletnią dziś córką i jej matką oraz, że to one same wystąpiły z wnioskiem o skrócenie tego zakazu. PK podała, że pokrzywdzone argumentowały, że mężczyzna pracuje, pomaga finansowo swojej rodzinie i wspiera ją w życiu codziennym. Ponadto – według informacji jakie przekazały – mężczyzna nie pije alkoholu, „co było wcześniej przyczyną konfliktów rodzinnych”.

Prezydent Andrzej Duda pytany w czwartek w Polsat News, czy gdyby miał decydować po raz drugi o ułaskawieniu mężczyzny skazanego za pedofilię, gdy zna już reakcję społeczną, zrobiłby tak samo, odpowiedział, że prezydentura, to bardzo odpowiedzialne zadanie, obejmujące również darowanie kary – ułaskawianie.

„Tu była szczególna sytuacja” – zaznaczył.

„To jest sprawa rodzinna; mnie jest szczególnie przykro, że ta sprawa jest roztrząsana, bo jest to sprawa rodziny, bardzo specyficzna” – powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że przed podjęciem decyzji miał zgodne opinie pokrzywdzonej, która sama prosiła o zniesienie zakazu zbliżania się, miał przychylne ułaskawieniu opinie dwóch instancji sądowych i opinię prokuratora generalnego, który znając wszystkie szczegóły również opowiadał się za ułaskawieniem.

„To jest rzadka sytuacja” – zauważył prezydent.

„Wszyscy jednoznacznie opowiadali się za ułaskawieniem i ja to zrobiłem, rozpatrując wszystkie okoliczności tej sprawy, jak również stanowisko kuratora, który badał w szczegółach sprawy tej rodziny” – podkreślił.

PAP

drukuj