fot. flickr.com

W Oświęcimiu odbędzie się dziś Marsz Żywych z udziałem prezydentów Polski i Izraela

Marsz Żywych przejdzie dziś na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W wydarzeniu wezmą udział m.in. prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuven Rivlin.

Marsz Żywych przejdzie trzykilometrowym szlakiem od bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau. Tam, przy ruinach największych krematoriów, odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary zagłady.

Na relacjach polsko-izraelskich w ostatnim czasie zaważyła sprawa noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która przewiduje kary m.in. za obarczanie Polski i narodu polskiego odpowiedzialnością za Holocaust.

Historyk prof. Wojciech Polak zwraca uwagę, że ta kwestia stała się swoistym sprawdzianem stosunków dwustronnych.

Nagle się okazało, że my jesteśmy jak najbardziej pozytywnie nastawieni do Żydów i Izraela, natomiast znajdują się spore pokłady antypolonizmu po stronie izraelskiej, wynikające bardzo często z błędnych przekazów historycznych. Musimy temu przeciwdziałać w sposób spokojny. Wydaje mi się, że taki Marsz Żywych w Oświęcimiu z udziałem prezydentów Polski i Izraela jest dobrym sygnałem, o ile jeszcze będzie dobrze obudowany odpowiednią narracją historyczną – prawdziwą. To może przynieść dobre efekty – ocenia historyk.

Tegoroczny marsz zostanie zorganizowany w 30. rocznicę istnienia Marszu Żywych, który został zapoczątkowany w 1988 r. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.30.

RIRM

drukuj