fot. PAP/Wojciech Pacewicz

10. rocznica uroczystości pogrzebowych śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii

10 lat temu w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Para prezydencka zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

Żegnała ich Polska i świat. W ostatniej drodze towarzyszyły im setki tysięcy ludzi z kraju i zagranicy, wielu z nich wznosiło biało-czerwone flagi. Para prezydencka spoczęła w katedrze na Wawelu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

Poseł Małgorzata Wassermann, córka koordynatora służb specjalnych w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego – Zbigniewa Wassermana, który zginął w katastrofie smoleńskiej powiedziała, że to był dla wszystkich niesamowicie trudny czas.

– Cały kraj w zasadzie żegnał parę prezydencką pana prof. Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę. To spadło na nas w sposób kompletnie niespodziewany. To był najlepszy prezydent jakiego Polska mogła sobie wymarzyć. To był człowiek, który nie tylko był bardzo odważny, kreował politykę w Polsce, ale też jak mogliśmy obserwować w całym regionie, w Europie. To było dla nas bardzo trudne. Po 10 latach jest nam ciężko z tym, że zarówno 10 kwietnia, jak i dzisiaj 18, nie możemy oddać tego hołdu i czci tak, jak byśmy chcieli. Ale oczywiście pan prezydent i pierwsza dama na zawsze pozostaną w naszych sercach i zwłaszcza dzisiaj wyjątkowo ciepło o nich myślimy i modlimy się za nich – powiedziała Małgorzata Wasserann. 

W tym roku ze względu na pandemię uroczystości rocznicowe pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich zostały odwołane.

W sobotę w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela sprawowana będzie Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i ojczyzny.

Transmisje przeprowadzi Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj