fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Gróbarczyk: Projekt morskich farm wiatrowych na Bałtyku to poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz kilka tysięcy nowych miejsc pracy

Działania realizowane w ramach projektu morskich farm wiatrowych na Bałtyku wiążą się z bezpieczeństwem energetycznym Polski. To także kilka tysięcy miejsc pracy, które pojawią się w najbliższym czasie. Inwestycje zaczynają się już w przyszłym roku, a w 2025 roku muszą zostać zakończone. W ten sposób tworzymy możliwości rozwojowe w obszarze rynku pracy, zyskując nową kompetencję, jaką jest morska energetyka wiatrowa – powiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

17 września kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną został oficjalnie otwarty. [czytaj więcej] Dzięki temu Polska ma bezpośrednią drogę wodną z Bałtyku do Zalewu Wiślanego. Statki mogą więc wpływać na Zalew z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

– Śluza działa dobrze. Nie ma większych problemów. Cały czas prowadzimy dalsze inwestycje, m.in. pogłębienie Zalewu Wiślanego oraz rzeki Elbląg, a także realizujemy infrastrukturę drogową i portową. Prace będą trwały przez cały przyszły rok. Zakończą się swobodnym dostępem do portu w Elblągu. Rozpoczną się wtedy pełnowymiarowe przeładunki w porcie Elbląg – wyjaśnił wiceminister Marek Gróbarczyk.

Orlen podpisał w czwartek umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ws. budowy terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. W Szczecinie powstanie zaś fabryka elementów do turbin duńskiej firmy Vestas. Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach projektu morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedsięwzięcia Orlenu i kanadyjskiego Northland Power. [więcej]

– To wiąże się z bezpieczeństwem energetycznym. Morska energetyka wiatrowa ma mieć w tym duży udział. To ogromne turbiny, blisko 15 MWh, które będą budowane na Morzu Bałtyckim. (…) To kilka tysięcy miejsc pracy, które pojawią się w najbliższym czasie. Inwestycje zaczynają się już w przyszłym roku, a w 2025 roku muszą zostać zakończone. W ten sposób tworzymy możliwości rozwojowe w obszarze rynku pracy, zyskując nową kompetencję, jaką jest morska energetyka wiatrowa – zaznaczył gość Radia Maryja.

Inwestycje w Mierzeję Wiślaną czy morską energetykę wiatrową mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. Działania te znalazły jednak głosy krytyki, jakie dobiegają m.in. ze strony opozycji.

– Retoryka stosowana przez Platformę Obywatelską jest przerażająca. Wcześniej nie zadbano o należyty rozwój infrastruktury portowej, stoczniowej, żeglugowej. Polska Żegluga Bałtycka miała zostać sprzedana za 30 mln zł. Teraz spółka jest warta blisko miliard zł. Podobnie było z przemysłem stoczniowym. To pokazuje, jaki kierunek został wybrany przez naszych przeciwników politycznych i co mogłoby się dzisiaj stać, gdyby oni rządzili. (…) Realizowana przez nich polityka zmierzała do tego, aby ograniczać rozwój gospodarki morskiej – przypomniał gość „Aktualności dnia”.  

Rozmowę z wiceministrem Markiem Gróbarczykiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl