fot. pixabay.com

Gdański port ogłosił konkurs na dzierżawcę zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego pod terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

Port w Gdańsku ogłosił konkurs na dzierżawcę zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego pod terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. 1 marca Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą lokalizację terminalu na Port Zewnętrzny w Gdańsku. O zmianę wystąpił minister aktywów państwowych. Krok uzasadniono uzgodnieniami między spółkami odpowiedzialnymi za realizację ponad 60 proc. planowanych w Polsce inwestycji offshore, czyli PGE, PKN Orlen oraz PFR.

Rząd przygotowuje odpowiednie zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W ten sposób podnosimy bezpieczeństwo energetyczne Polski – zaznaczył wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk.

– Zarząd portów organizuje postępowanie konkursowe na zalądowienie nowego pirsu w Gdańsku, który będzie służył na cele offshoreowe. Termin realizacji inwestycji to 2025 rok. W związku z tym realizowane jest pilne działania i to, do czego zobowiązaliśmy się jako resort, ale również zarząd portu – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk.

Wstępne oferty konkursowe będą przyjmowane do 8 czerwca br. Ministerstwo Infrastruktury podkreśliło, że nowa lokalizacja terminala spełnia wszystkie kryteria inwestorów branżowych i daje gwarancję, że pierwsza faza rozwoju sektora offshore będzie gotowa do połowy 2025 r.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku jest kluczowy z punktu widzenia celów polityki energetycznej Polski do 2040 r. Zakłada ona powstanie na polskich wodach 9-11 GW mocy wiatrowych.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl