fot. PAP/Photoshot

Watykan protestuje przeciwko wydaleniu nuncjusza, polskiego księdza arcybiskupa z Nikaragui

Watykan zaprotestował w sobotę przeciwko wydaleniu przez władze Nikaragui nuncjusza apostolskiego w tym kraju, polskiego księdza arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga. Musiał on natychmiast wyjechać 6 marca pod wpływem nacisków ze strony reżimu prezydenta Daniela Ortegi.

W wydanym komunikacie Stolica Apostolska oświadczyła, że „z wielkim zaskoczeniem i ubolewaniem” przyjęła wiadomość o tym, że rząd Nikaragui postanowił cofnąć dyplomatyczne zatwierdzenie, czyli agrement dla księdza arcybiskupa Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Managui od 2018 roku i „zmusił go do natychmiastowego opuszczenia kraju”.

Postępowanie władz Nikaragui Watykan uznał za „niezrozumiałe” i przypomniał, że nuncjusz „pracował z głębokim oddaniem dla dobra Kościoła i narodu nikaraguańskiego, zwłaszcza osób najsłabszych i starał się zawsze krzewić dobre relacje między Stolicą Apostolską a władzami Nikaragui”.

W komunikacie zaznaczono, że watykański ambasador towarzyszył obradom przy Stole Dialogu Narodowego między rządem a opozycją polityczną, mającego na celu pojednanie w kraju i uwolnienie więźniów politycznych.

Stolica Apostolska potwierdziła w nocie swoje pełne zaufanie do nuncjusza.

Stosunki między władzami Nikaragui i Kościołem katolickim są od dłuższego czasu bardzo napięte.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl