fot. PAP/EPA

Świerk z Polski na Placu Świętego Piotra

W czwartek na Placu Świętego Piotra w Watykanie rozbłysła choinka, którą ofiarowali Ojcu Świętemu leśnicy z Polski. Papież podziękował za dar i poświęcił nasiona, które zostały pozyskane z obumarłych drzew w Puszczy Białowieskiej. Posłużą one do wyhodowania sadzonek, które zostaną zasadzone na terenach zniszczonych przez kornika drukarza.

Świerk, który stał się watykańską choinką nie jest przypadkowym drzewem. Został wybrany przez leśników z Olsztyna oraz ordynariusza diecezji ełckiej ks. bp Jerzego Mazura.

– Chcesz coś komuś podarować to daruj to, co masz najpiękniejsze i najlepsze – mówił ks. bp Jerzy Mazur.

Liczący 25 metrów świerk z Puszczy Rominckiej, w nadleśnictwie Gołdap wyruszył do Watykanu 11 listopada. Na początku grudnia choinka stanęła na Placu Św. Piotra i od razu zachwyciła mieszkańców Rzymu. Świerk został ozdobiony tysiącami kolorowych ozdób, które przygotowały m.in. dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali. w środę na audiencji ogólnej Papież podziękował za przekazaną choinkę.

– Choinka pochodząca w tym roku z Polski, jest znakiem wiary tego narodu, który także poprzez ten gest zechciał wyrazić swoją wierność wobec Stolicy Piotrowej – akcentował Franciszek.

W czwartek choinka została uroczyście zapalona razem z Bożonarodzeniową szopką na Placu Św. Piotra.

– Ten dar dla Ojca Świętego to wspólna inicjatywa metropolii białostockiej i warmińskiej oraz przedstawicieli Lasów Państwowych regionu białostockiego – podkreślał ordynariusz diecezji ełckiej ks. bp Jerzy Mazur.

Przed wieczorną uroczystościom Ojciec Święty Franciszek spotkał się z przedstawicielami Lasów Państwowych. Podziękował im za dar i poświęcił nasiona drzew takich jak świerk, lipa i dąb.

Przede wszystkim nasiona świerka i to nasiona pozyskane z tych świerków, które już dzisiaj są martwe, te świerki są nieżywe, ponieważ uschły w wyniku gradacji kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej. Nasiona – właściwie szyszki – zostały zebrane, a następnie wyłuszczone i te nasiona poświęcone przez Ojca Świętego będą służyły do odbudowy Puszczy Białowieskiej – akcentował wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

Świerk z Mazur to drugie w historii drzewo z Polski, które stanęło na placu Świętego Piotra. Dwie dekady temu świerk ofiarowany przez górali św. Janowi Pawłowi II przyjechał z Zakopanego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj