Pierwsza książka Ojca Świętego dla dzieci

„Miłość przed światem. Papież Franciszek pisze do dzieci” – książka pod takim tytułem ukazała się w czwartek we Włoszech nakładem wydawnictwa „Rizzoli”. Ojciec Święty odpowiada w niej na pytania zaczerpnięte z listów dzieci w wieku od 6 do 13 lat, pochodzących z różnych kontynentów. Pomysł takiej publikacji powstał w amerykańskim wydawnictwie jezuickim „Loyola Press”.

Jak powiedział jego dyrektor wydawniczy o. Paul Campbell SJ w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, skontaktował się on w tej sprawie z redaktorem naczelnym dwutygodnika włoskich jezuitów „La Civiltà Cattolica”. Ks. Antonio Spadaro SJ przekazał pytania z listów dzieci Papieżowi, który na nie odpowiedział.

„Jednym z aspektów, które ukazuje ta książka, jest to, że «małe dzieci mają wielkie pytania». Ryan z Kanady, który nie jest chrześcijaninem, pyta: «Co robił Bóg, zanim stworzył świat?». A dziecko z Australii napisało: «Moja mama umarła. Czy wyrosną jej skrzydła?». Ojciec Święty powiedział: «Pytania dzieci sprawiają, że wewnątrz nas samych stawiamy sobie wielkie kwestie». Są to więc pytania postawione przez małe dzieci, ale zawierają głębię” – podkreśla o. Paul Campbell i dodaje:

„Papież Franciszek wyraził się bardzo jasno: na te pytania bardzo trudno odpowiedzieć! Biskup Rzymu po raz pierwszy napisał książkę dla dzieci, ponieważ jednak postawiły one pytania tak głębokie, nie jest przeznaczona tylko dla nich, ale też dla rodziców, dziadków i wszystkich, którzy je kochają. Papieskie przesłanie wyraża miłosierdzie, współczucie, nadzieję i miłość. A w naszym dzisiejszym świecie wszyscy potrzebują przesłania miłości. Mam nadzieję, że przesłanie Ojca Świętego dotrze do jak najliczniejszych z nich” – zaznacza duchowny.

Odpowiadając na pytania dzieci, papież Franciszek porusza też m.in. problem konfliktów w różnych częściach świata i prześladowania chrześcijan. Peruwiańczykowi Joaquinowi, pytającemu dlaczego nie ma już teraz cudów, odpowiada, że jednym z cudów jest dziś gotowość ludzi, by cierpieć i nie tracić wiary. Przypomina też męczenników na Bliskim Wschodzie, którzy dają się zabić, aby nie wyprzeć się Jezusa.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj