XIX rocznica powstania Radia Maryja

Mija 19 lat od powstania Radia Maryja. Za dar istnienia tej katolickiej rozgłośni, jej słuchacze – Rodzina Radia Maryja – będą dziękować podczas sobotnich obchodów rocznicowych w Toruniu. Złożą się na nie modlitwa, koncerty i wystąpienia zaproszonych gości. Centralnym ich punktem będzie uroczysta Eucharystia.

Pomimo niesprzyjających warunków rozgłośnia wciąż pozostaje niezależna od możnych tego świata, przeciwstawia się trendom politycznej poprawności i laicyzacji społeczeństwa, a przede wszystkim głosi Ewangelię, która jest słyszalna nawet za oceanem.

Już od 19 lat Katolicki Głos płynący na falach Radia Maryja gości w naszych domach. Towarzyszy słuchaczom w modlitwie, codziennej pracy i życiu. Pod skrzydłem Maryi – jako dzieło Boże – bezkompromisowo prowadzi tam, gdzie jest prawda, dobro i piękno czyli tam, gdzie jest Chrystus. Płynie pod prąd przeciwstawiając się fali procesu sekularyzacji i laicyzacji, zanikania istotnych wartości ogólnoludzkich i ogarniającej zewsząd poprawności politycznej. – To centrum jest swoistą jasną latarnią dla Polski, dla Europy i dla kościoła – powiedział Joseph Wiliam Tobin – redemptorysta, były generał zakonu oraz sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Wśród innych rozgłośni w Polsce Radio Maryja zajmuje szczególne miejsce. Jako nadawca ogólnopolski, katolicki i społeczny skutecznie broni swojej niezależności. Fenomenem rozgłośni – jak mówi o. Piotr Andrukiewicz, redemptorysta posługujący w Radiu – jest więź ze słuchaczami, którzy w Polsce i poza jej granicami tworzą wspólnotę: Rodzinę Radia Maryja. To dzięki niej ten katolicki środek komunikacji istnieje i z roku na rok rozwija się, a wraz z nim rosną także inne dzieła.

 Poprzez swoją działalność Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe czyli: TV Trwam, Nasz Dziennik, WSKSiM oraz Fundacje Lux Veritatis i Nasza Przyszłość odpowiadają na apel Ojca Św. Benedykta XVI o nową ewangelizację, jako „słyszalną służbę dobru człowieka i ludzkości” w przestrzeni, w której musi znaleźć się miejsce przede wszystkim dla Chrystusa.

Radio Maryja i Tv Trwam jako jedyne polskie media towarzyszą Ojcu Św. we wszystkich Jego podróżach apostolskich. Tylko w tym roku w całości przeprowadziły bezpośrednie transmisje pięciu wizyt Benedykta XVI na Malcie, w Portugalii, na Cyprze, w Anglii i Hiszpanii.

Sługa Boży Jan Paweł II wielokrotnie wyrażał wdzięczność Bogu za dar Radia Maryja i błogosławił rozgłośnię, kierując pod jej adresem ciepłe słowa.

 

 

„Wielki jest wkład waszego radia w dzieło ewangelizacyjne. Dzięki waszym transmisjom myśl o Bogu dociera do wielu ludzi i środowisk w Polsce, a także poza jej granice oraz na inne kontynenty. Modlitwa i katecheza, to dwa istotne elementy, które wyróżniają radio katolickie spośród innych rozgłośni. Cieszę się, że są one obecne właśnie w Radiu Maryja”.

„Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio, co się nazywa Radio Maryja”.


W sobotę, 4 grudnia dziękować za dar katolickiej rozgłośni będą słuchacze Radia Maryja. W Toruniu – miejscu, skąd wychodzi Katolicki Głos – zaplanowano uroczystości z okazji XIX rocznicy powstania Radia Maryja. Do wspólnego dziękczynienia zaprasza dyrektor rozgłośni o. dr Tadeusz Rydzyk:

 

 

W centrum rocznicowych uroczystości będzie Msza Św. koncelebrowana w Sanktuarium p.w. Św. Józefa przez księży biskupów, o. dra Ryszarda Bożka – Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, dyrektora Radia Maryja o. dr Tadeusza Rydzyka, ks. Infułata Ireneusza Skubisia – redaktora naczelnego tygodnika „Niedziela” oraz licznie przybyłych kapłanów. Eucharystii przewodniczył będzie ks. bp Andrzej Suski – pasterz diecezji toruńskiej. Homilię wygłosi ks. bp prof. dr hab. Kazimierz Ryczan – pasterz diecezji kieleckiej.

W programie uroczystości zaplanowano także koncert w wykonaniu Orkiestry Koncertowej „Victoria” Parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie, pod dyr. płk. rez. Juliana Kwiatkowskiego. Występ w hołdzie błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce i Słudze Bożemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II będzie poświęcony przede wszystkim dziękczynieniu Matce Najświętszej za 19 lat opieki nad Radiem i Rodziną Radia Maryja. Będzie także wyrazem hołdu i pamięci tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej.

W obchodach rocznicy wśród rzeszy wiernych słuchaczy Radia Maryja wezmą udział niektórzy bliscy ofiar narodowej tragedii z 10 kwietnia 2010.

Uroczyste obchody uświetni także znakomita aktorka scen polskich i wychowawczyni młodzieży pani Halina Łabonarska. Uczestnicy wysłuchają także wystąpienia prof. Jana Szyszki. Ze słuchaczami spotka się także piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów Halina Frąckowiak.Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu Bydgoszczy i okolicznych miejscowościach. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają już granice oceanu, co ma ogromne znaczenie dla Polonii zamieszkującej Kanadę Stany Zjednoczone. Poprzez Internet Radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

 

Anna Włusek********************

Skrócone Kalendarium

 

08.12.1991

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu
radiowego jako stacja lokalna, z czasem uzyskując koncesję ogólnopolską
03. 1993 Radio Maryja dzięki nadawaniu przez satelitą
jest słyszalne w całej Europie
06.1994 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
udzieliła Warszawskiej Prowincji Redemptorystów koncesję na nadawanie
programu pod nazwą Radio Maryja
04.1995 przy Radiu powstała "Fundacja Nasza
Przyszłość"- wydawca i dystrybutor katolickich książek
07.1995 Radio Maryja dociera do USA i Kanady
05.1997
w Chicago w USA powstała Centrala Radia
Maryja
09. 1997
powstały Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci.
Ich założycielką jest Madzia Buczek
I. 1998 wyszedł pierwszy numer ogólnopolskiego
dziennika – "Nasz Dziennik"
06.1998 program Radia Maryja nadawany jest na żywo w
Internecie
08.1998 przy Radiu Maryja powstaje fundacja
"Lux Veritatis” – wydawca m.in. filmów na kasetach wideo i DVD
2001 inauguracja pierwszego roku
akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej
12.06.2003 rozpoczęła nadawanie telewizja TRWAM
03.2009
zakończył się pierwszy etap wierceń
geotermalnych w Toruniu

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl