fot. PAP/EPA

Media: wysłannicy Juana Guaido z Wenezueli oczekiwani w Watykanie

Wkrótce na rozmowy do Watykanu mają przybyć wysłannicy lidera opozycji w Wenezueli Juana Guaido, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem tego kraju – podał portal Il Sismografo. Delegację przyjmie zapewne sekretarz stanu ksiądz kardynał Pietro Parolin.

Według portalu religijnego nie wyklucza się, że delegacja spotka się też z papieżem Franciszkiem.

Kilka dni wcześniej Guaido powiedział w wywiadzie, że prosi Papieża o pomoc w rozwiązaniu obecnego kryzysu w jego kraju.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, w skład delegacji reprezentującej Guaido i oczekiwanej w Watykanie wejdzie szef komisji spraw zagranicznych parlamentu Wenezueli Francisco Sucre, a także przedstawiciel do spraw pomocy humanitarnej Rodrigo Diamanti.

Celem tej misji jest wyjaśnienie rozmówcom planu okresu przejściowego w Wenezueli i przywrócenia demokracji na drodze wyborów. Nie jest jasne, czy przedstawiona zostanie prośba o mediację.

Ksiądz kardynał Pietro Parolin powiedział włoskiej stacji telewizyjnej Tv2000, że stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec kryzysu w Wenezueli to „pozytywna neutralność”.

„To postawa kogoś, kto chce być ponad dwiema stronami, by przezwyciężyć konflikt” – dodał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Również, jak podano nieoficjalnie, być może w poniedziałek delegacja z Caracas zostanie przyjęta przez wicepremiera Włoch, szefa MSW Matteo Salviniego.

Guaido w liście do Salviniego, a także do drugiego wicepremiera Luigiego Di Maio i premiera Giuseppe Contego poprosił o przyjęcie jego wysłanników.

PAP/RIRM

drukuj