Wiceprezydent USA: możliwe jest pokojowe rozwiązanie kryzysu w Wenezueli

Przebywający w Kolumbii wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył w niedzielę, że ogarnięta kryzysem politycznym Wenezuela jest na drodze do dyktatury, jednak możliwe jest pokojowe rozwiązanie konfliktu w tym kraju.

USA nie zaakceptują powstania dyktatury – zapewnił Pence na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Kolumbii Juanem Manuelem Santosem w Cartagenie (północ Kolumbii). Oświadczył też, że możliwe jest wprowadzenie przez USA kolejnych sankcji na Wenezuelę.

W piątek prezydent USA Donald Trump zagroził Wenezueli niesprecyzowaną bliżej „opcją militarną” w odpowiedzi na kryzys polityczny w tym kraju. Rząd w Caracas określił to jako „akt szaleństwa”.

W reakcji na wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego w Wenezueli, nieuznawane przez większość państw Ameryki Łacińskiej, USA i Unię Europejską, oraz „podważanie demokracji” ministerstwo skarbu (finansów) USA ogłosiło nałożenie na prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro bezprecedensowych sankcji; jego aktywa finansowe podlegające amerykańskiej jurysdykcji zostały zamrożone, a obywatele USA mają zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów z nim. W środę sankcje rozszerzono na kolejnych ośmiu wenezuelskich urzędników oskarżanych o sprzyjanie prezydentowi Maduro i podważanie demokracji w Wenezueli. Maduro zapowiedział w czwartek, że zakwestionuje sankcje USA w amerykańskim sądzie.

Z kolei prezydent Kolumbii, występując wspólnie z Pence’em, poinformował, że „powiedział wiceprezydentowi (USA), iż możliwość interwencji militarnej w Wenezueli nie powinna być brana pod uwagę”.

„Ameryka jest kontynentem pokoju. Utrzymajmy to” – zaapelował.

Santos dodał jednak, że podziela niepokój Pence’a z powodu tego, co dzieje się w Wenezueli, gdzie „niszczy się wolność i porządek instytucjonalny”.

Od początku kwietnia w Wenezueli trwają masowe protesty antyrządowe, w których zginęło już 125 osób. Kryzys się pogłębił po zwołanych przez Maduro, sfałszowanych – zdaniem opozycji – wyborach do Zgromadzenia Konstytucyjnego. Konstytuanta postawiła się ponad kontrolowanym przez opozycję parlamentem. Przeciwnicy prezydenta Maduro oskarżają go o dyktatorskie rządy; z kolei zwolennicy przywódcy sądzą, iż opozycja przy wsparciu Stanów Zjednoczonych chce dokonać zamachu stanu.

Amerykański wiceprezydent rozpoczął w niedzielę dwudniową wizytę w Kolumbii. Następnie Pence uda się do Argentyny, Chile i Panamy. Ocenia się, że temat kryzysu w Wenezueli zdominuje jego wizyty w tym regionie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl