Trwa wizyta polskiej pary prezydenckiej w Watykanie

W niedzielę, w Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II, prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wzięli udział w Eucharystii. Na poniedziałek zaplanowano m.in. audiencję u papieża Franciszka oraz spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolinem.

Niedzielną Mszę św. celebrował ks. abp Zygmunt Zimowski. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w homilii wskazał na aktualność słów św. Jana Pawła II, wypowiedzianych w Skoczowie. Papież Polak mówił wówczas, że Polska potrzebuje ludzi sumienia, i nie wolno nam nigdy, służąc ojczyźnie, działać wbrew sumieniu lub porzucać go.

– Prawe sumienie może i powinno być niezmiennie busolą życia dla każdego z nas. Gdy chcemy z Bożą pomocą podejmować codzienną troskę o pomyślną teraźniejszość i przyszłość naszej umiłowanej ojczyzny. Bo przecież chodzi o dobro wspólne wszystkich, bez wyjątku – wszystkich Polaków żyjących w naszej ojczyźnie i tych, którzy mieszkają i może tęsknią do niej z daleka, w tak wielu miejscach na całym świecie – mówił ks. abp Zygmunt Zimowski.

Ks. abp Zygmunt Zimowski zachęcił też prezydenta Andrzeja Dudę do przyjęcia innych słów św. Jana Pawła II – o sprawiedliwości i miłości. Przypomniał, że gdy papież Polak opuszczał katedrę na Wawelu, mówił, że tylko miłość buduje, a nienawiść może jedynie burzyć. Podkreślał, że dla całego Kościoła i świata pragnie miłości i sprawiedliwości, abyśmy mogli budować.

– Wiemy i głęboko ufamy drogi i szanowny panie prezydencie, że te słowa o miłości i sprawiedliwości są panu bardzo bliskie. I że warto je jakby na nowo przyjąć, z okazji tego historycznego pobytu tutaj – w wiecznym mieście Watykanie – jako znak owocnej służby dla naszej umiłowanej ojczyzny. Aby budować ją na trwałym i niezwyciężonym fundamencie miłości i sprawiedliwości – zaznaczył ks. arcybiskup.

W Eucharystii uczestniczyło kilkuset Polaków – pielgrzymów z Polski oraz rodaków mieszkających w Rzymie. Na koniec Mszy św. polski prezydent otrzymał relikwie św. Jana Pawła II.

W poniedziałek para prezydencka zostanie przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka. W rozmowie z Ojcem św. prezydent Andrzej Duda ma poruszyć wiele tematów, m.in.: migracji i polityki zrównoważonego rozwoju, synodu o rodzinie, a także spraw dotyczących organizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży oraz zbliżającego się 1050-lecia chrztu Polski.

W programie dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Watykanie jest także jego spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolinem. Prezydent odznaczy także polskich duchownych pracujących w Stolicy Apostolskiej.


RIRM

drukuj