fot.facebook.com/Katolicki Toruń

Ulicami Torunia przeszedł Marsz Wszystkich Świętych

W niedzielę odbył się I Toruński Marsz Wszystkich Świętych. W kolorowym korowodzie wzięło udział kilkaset osób – dzieci i dorosłych – przebranych za postacie świętych Kościoła katolickiego.

Uczestnikom towarzyszyły relikwie 30. świętych i błogosławionych, w tym św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Ks. Paweł Borowski wskazuje, że Marsz Wszystkich Świętych to dobra okazja do tego, by przypomnieć ludziom, że święci są pośród nas.

– Przecież wierzymy w obcowanie świętych, wszyscy zmierzamy do nieba. Żeby w niebie się znaleźć, trzeba być świętym. Poszczególni święci przypominają nam o tym. Dzisiaj świat nas tak trochę zalewa myśleniem negatywnym o śmierci: jakieś wampiry, straszydła, duchy. Tymczasem śmierć to jest spotkanie z Panem Bogiem i Marsz Wszystkich Świętych przypomina nam o tym, że nie możemy się bać, ale z radością oczekiwać na spotkanie z Panem – podkreśla ks. Paweł Borowski.

Przemarsz ulicami Torunia poprzedziła Msza św., sprawowana w toruńskiej Bazylice Katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Następnie, z litanią do Wszystkich świętych na ustach, uczestnicy Marszu przeszli spod bazyliki na Rynek Staromiejski. Tam odbył się koncert „Małego Chóru Wielkich Serc”.

Na koniec rozstrzygnięto konkursy: na przebranie najbardziej oddające danego świętego oraz na najbardziej kolorową grupę. Marsz zakończyło uroczyste odśpiewanie „Te Deum”.

Organizatorzy mają nadzieję na kontynuację inicjatywy w przyszłości – zapewnia dr Monika Kacprzak, współorganizatorka I Toruńskiego Marszu Wszystkich Świętych.

– Chcieliśmy pokazać, że mamy swoją tradycję – 1000 lat chrześcijaństwa w Polsce, 2000 lat chrześcijaństwa w ogóle – wielu świętych i błogosławionych, którzy zrobili fantastyczne rzeczy dla całej ludzkości. Nie chcieliśmy polemizować z jakimiś pogańskimi świętami – chcieliśmy pokazać, że my mamy swoją tradycję i piękne rzeczy, i chcieliśmy się po prostu tym pochwalić – tłumaczy dr Monika Kacprzak.

Tegoroczny Marsz Wszystkich Świętych swoim honorowym patronatem objęli ordynariusz Toruński ks. bp Andrzej Suski oraz prezydent miasta Torunia Michał Zaleski.


RIRM/TV Trwam News  

drukuj