fot. Monika Bilska

Procesja z relikwiami świętych w toruńskim sanktuarium

Na terenie sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przejdzie dziś wieczorem procesja z relikwiami świętych. Pochód stanowi przygotowanie do uroczystości Wszystkich Świętych. Procesja jest też alternatywą dla pogańskiego zwyczaju, jakim jest Halloween.

Procesję z relikwiami świętych poprzedzi Eucharystia o świętość dla każdego z nas. W toruńskim sanktuarium jest ponad 40 relikwii świętych i  błogosławionych. Wśród nich są m.in. relikwie św. Jana Pawła II.

O. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium, wskazał, że dzisiejsza procesja ma nam przypominać o naszym pierwotnym i najważniejszym powołaniu – do świętości.

Chcemy patrzeć na tych, którzy to niebo już zdobyli. To są nasi święci, błogosławieni, męczennicy. Tym bardziej cieszymy się, że tu, przy sanktuarium św. Jana Pawła II, oprócz relikwii Jana Pawła II – patrona rodzin, mamy jeszcze 44 relikwie, które nam towarzyszą w każdą pierwszą sobotę miesiąca, kiedy czcimy Matkę Bożą, przepraszamy Ją za grzechy wobec niej poczynione. Wtedy też odbywa się procesja z relikwiami świętych, błogosławionych i męczenników. Również wtedy jest wyjątkowy dzień dla całego Kościoła – rozpoczęcie listopada, a więc miesiąca, kiedy modlimy się za zmarłych – mówił o. Andrzej Laskosz CSsR.

Procesje z relikwiami świętych przejdą dziś ulicami wielu miast w całej Polsce. Odbywa się też szereg innych wydarzeń m.in. Bale Wszystkich Świętych.

RIRM

drukuj