Prezydent Duda do ambasadorów: Oczekuję od administracji rządowej skuteczności w polityce europejskiej

Dbałość o bezpieczeństwo Polski, w tym adaptację NATO do nowych zagrożeń oraz monitorowanie sytuacji na Wschodzie – to priorytety dyplomacji, które wskazał prezydent Andrzej Duda.

Szef polskiego państwa mówił o nich podczas spotkania z ambasadorami RP. Zaapelował równocześnie o dalszą aktywność w tych sprawach, zwłaszcza do ambasadora przy NATO. Dodał, że potrzebne jest stworzenie sprawnie działającej maszyny na rzecz polskich interesów w UE.

– Oczekuję od administracji rządowej, w tym od polskiej dyplomacji, przede wszystkim skuteczności w polityce europejskiej tzn. takich działań, które pozwolą nam realizować zamierzone cele. Dlatego potrzebne jest tutaj wykorzystanie różnorodnych instrumentów, dobra koordynacja, o której już wspominałem, umiejętne posługiwanie się narzędziami unijnymi z jednej strony, a z drugiej także dwustronnymi, bo przecież te relacje mają podwójny charakter – z jednej strony charakter na forum Unii Europejskiej, ale z drugiej strony z każdym z krajów UE mamy przecież nasze relacje bilateralne. Cierpliwe objaśnianie naszego stanowiska i właściwe tłumaczenie naszych racji, przeciwdziałanie inicjatywom, które mogą Europę dzielić, a Polskę osłabiać czy marginalizować – apelował Andrzej Duda.

Według prezydenta konieczne jest wspieranie polskich podmiotów gospodarczych. Temu mają służyć m.in. zagraniczne podróże, które promują naszą gospodarkę.

Andrzej Duda dodał, że szczególnie leżą mu na sercu sprawy Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Cykl rozmów w ramach dorocznego spotkania ambasadorów RP w Warszawie potrwa do piątku.

RIRM

drukuj