Rząd przeznacza dodatkowo 13 mld zł na Program dla Śląska

Rząd przeznacza dodatkowe ponad 13 mld zł na Program dla Śląska. W Katowicach ministrowie wraz z premierem przedstawili w środę stan realizacji jednego z flagowych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Program dla Śląska w grudniu ubiegłego roku zaprezentował premier Mateusz Morawiecki. Jest on ważnym elementem Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

– Chciałbym, żeby cała Polska była w blasku Śląska, w blasku woj. śląskiego, żeby wszystko to działo się z wielką korzyścią dla mieszkańców, byśmy podnosili standard życia mieszkańców do poziomu europejskiego – zaznaczył szef polskiego rządu.

W ramach programu realizowane są dziesiątki projektów infrastrukturalnych, energetycznych oraz transportowych. Wspierana jest też służba zdrowia, sport oraz mieszkalnictwo komunalne.

– Tutaj rodzi się nowoczesna Polska, nowoczesna, ale również w pełnej symbiozie z tym, co kojarzymy z przeszłości – potęgą górniczą, energetyczną i wydobywczą – mówił Mateusz Morawiecki.

Rząd realizuje też szereg projektów, które mają poprawić jakość powietrza na Śląsku, jednak bez zamykania kopalń.

– Przemysł wydobywczy chce sprzedawać paliwo, czyli właśnie węgiel, i my też chcemy, żeby kopalnie były cały czas naszym głównym elementem suwerenności energetycznej w tym łańcuchu. Ale jednocześnie chcemy czystego powietrza – zwrócił uwagę premier.

Rząd przeznaczył na Program dla Śląska ogromne środki – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

– 42 mld zł – to jest gigantyczny pieniądz, który tutaj zostanie w śląską gospodarkę wpompowany. 21 mld zł jest już zapisanych w różnych dokumentach jako środki zaangażowane – wskazał wojewoda.

Minister rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział, że program zostanie zwiększony o kolejne ponad 13 mld zł.

– Takiego programu o zasięgu regionalnym nigdy nie było. (…) Przez nasze działania chcemy, by Śląsk był regionem o najsilniejszym przemyśle w Polsce, najsilniejszej gospodarce, wizytówką naszego kraju, ale również regionem pięknym, w którym chce się mieszkać – powiedział minister Kwieciński.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl