fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm przyjął ustawę PiS wydłużającą kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 roku

Przepisy mają na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny odbyć się jesienią 2023 roku.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zwracali uwagę, że jesienią przyszłego roku mogłyby się pokrywać dwie kampanie wyborcze, czyli do samorządów i do parlamentu. Doprowadziłoby to do problemów przy organizacji wyborów i rozliczaniu obu kampanii.

Rzecznik PiS, Radosław Fogiel, podkreślił, że wydłużenie kadencji samorządów to w tej sytuacji najlepsze rozwiązanie.

Konstytucja nie definiuje długości kadencji samorządów,  w związku z czym jest odpowiedzialnością Sejmu podjąć decyzję. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest przedłużenie kadencji o pół roku. Nikogo, niczego nie pozbawiamy, bo wyobrażam sobie zarzuty, jakie by padały, gdyby kadencja była skrócona. Dlatego idziemy w drugą stronę – mówił rzecznik PiS.

Za przyjęciem ustawy o wydłużeniu kadencji samorządów głosowali posłowie PiS, Kukiz’15 i Polskich Spraw oraz posłowie niezrzeszeni. Przeciw była cała opozycja: Koalicja Obywatelska, Lewica, KP-PSL, Konfederacja, Polska 2050, Porozumienie oraz PPS.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl