MSZ: Jesteśmy gotowi do obiektywnego i merytorycznego dialogu z Komisją Europejską

„Podtrzymujemy deklarację pełnej gotowości do obiektywnego i merytorycznego dialogu z Komisją Europejską w każdej sprawie” – podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie. Jednocześnie resort dyplomacji zapewnił, że polski rząd przekaże odpowiedź KE we wskazanym terminie.

Komisja Europejska podjęła wczoraj decyzję o przesłaniu do Polski dodatkowych rekomendacji dotyczących rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Warszawa będzie miała dwa miesiące na odpowiedź na pismo przesłane jej z Komisji. Polskie MSZ podkreśla, że niezasadne jest podtrzymanie przez KE stwierdzenia o systemowym „zagrożeniu praworządności w Polsce”. Jednocześnie zwraca uwagę, że niedawno przyjęte zmiany w prawie dotyczącym Trybunału są zgodne z europejskimi normami funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego.

Dr Piotr Gawryszczak, politolog przypomina, że Komisja Europejska już raz przekazała wytyczne ws. Trybunału, na które rząd odpowiedział.

– W tej chwili zalecenia Komisji Europejskiej od razu można potraktować „wyrzuceniem do kosza”, ponieważ w Trybunale nie ma żadnego problemu. Największy przeciwnik tego, żeby Trybunał orzekał w sprawach ważnych -odszedł już, skończył swoją kadencję. Teraz jest nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego i wydaje się, że TK zacznie prawidłowo pracować – zwraca uwagę Piotr Gawryszczak.

W styczniu Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę ws. praworządności w związku z kryzysem wokół TK. Obecnie jesteśmy na drugim etapie.

Trzeci umożliwia nałożenie sankcji na kraj członkowski, w tym zawieszenie prawa głosu tego kraju. Wymaga to jednak jednomyślnego uznania przez państwa unijne.

RIRM

drukuj