Izrael wznowił ataki na Strefę Gazy po okresie względnego spokoju 

Po około 12 godzinach spokoju w Strefie Gazy izraelskie lotnictwo wznowiło naloty, gdy strona palestyńska ostrzelała Izrael pociskami rakietowymi. W wyniku działań izraelskich zginęły dwie osoby.

Do walk doszło mimo wcześniejszych apeli społeczności międzynarodowej i ONZ wzywających zwaśnione strony do podjęcia negocjacji pokojowych w celu zakończenia trwającego od trzech tygodni konfliktu w Strefie Gazy.

Izraelskie wojsko poinformowało w poniedziałek, że zaatakowało dwie wyrzutnie palestyńskich pocisków rakietowych i budynek, w którym bojownicy mieli produkować broń wykorzystywaną do ostrzału terytorium Izraela. Wszystkie cele znajdowały się w Gazie. Ataki były odpowiedzią na wystrzelenie z terytorium Strefy Gazy kilku pocisków, które spadły na Izrael, nie powodując jednak żadnych strat.

Siły powietrzne państwa żydowskiego poinformowały też że w poniedziałek zrzucono na Strefę Gazy ulotki z ostrzeżeniem, że Izrael „nie będzie tolerował jakichkolwiek prób ataków na izraelskich obywateli, a wszystkie tego typu działania spotkają się ze zdecydowaną odpowiedzią”.

Względny spokój w Strefie Gazy nastąpił, gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ na nadzwyczajnym posiedzeniu wezwała w nocy z niedzieli na poniedziałek do „natychmiastowego i bezwarunkowego przerwania ognia” w Strefie Gazy z powodów humanitarnych. Okres zawieszenia ognia miał być wykorzystany do dostarczenia pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej.

Apel ten skrytykował w poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu, oceniając, że zawieszenie broni „odnosi się do potrzeb grup terrorystycznych, które atakują izraelskich cywilów, i nie odpowiada potrzebom bezpieczeństwa państwa żydowskiego”.

Do wstrzymania walk doszło kilka godzin przed początkiem święta Id al-Fitr, obchodzonego na zakończenie ramadanu, czyli miesiąca, w którym muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca. Id al-Fitr rozpoczyna się w poniedziałek.

Od 8 lipca, kiedy rozpoczęły się naloty izraelskiego lotnictwa na Strefę Gazy, śmierć poniosło ponad 1 030 Palestyńczyków i 43 izraelskich żołnierzy. 17 lipca rozpoczęła się ofensywa lądowa armii Izraela w Strefie Gazy.

 

PAP

drukuj