W Uzbekistanie uwolniono lokalnego pracownika ONZ więzionego przez 11 lat

Władze Uzbekistanu uwolniły byłego miejscowego pracownika ONZ, Erkina Musajewa, więzionego przez 11 lat pod zarzutem zdrady stanu – poinformowały służby prasowe ONZ w Genewie.

50-letni obecnie Musajew, obywatel Uzbekistanu, został uwolniony 11 sierpnia. Do jego zatrzymania doszło na lotnisku w Taszkencie w 2006 roku, kiedy Musajew był szefem wspólnego programu prowadzonego przez ONZ i UE. Wczesnej pracował w uzbeckim ministerstwie obrony.

Erkin Musajew odpowiadał przed sądami cywilnymi i wojskowymi w trzech procesach i w sumie został skazany za zdradę polegającą na przekazywaniu za granicę tajemnic państwowych, defraudację i spiskowanie – powiedziała rzeczniczka urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człoweka, Elizabeth Throssell. Przypomniała, że ONZ nie znalazła żadnego uzasadnienia dla stawianych Musajewowi zarzutów, a jego skazanie uznała za arbitralne.

Organizacja Human Rights Watch twierdziła, że Erkin Masajew był torturowany podczas 11-letniego zatrzymania. Według HRW, to piąty więzień polityczny uwolniony od września 2016 roku, kiedy rządy w Uzbekistanie objął prezydent Szawkat Mirzijojew.

Zachód i organizacje praw człowieka długi czas krytykowały władze Uzbekistanu za naruszanie zasad demokracji i praw człowieka, oskarżały reżim w Taszkencie o tworzenie tzw. czarnych list w celu rozprawiania się z ludźmi o innych poglądach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl