M. Kamiński: Podległe mi służby specjalne nie zabezpieczają manifestacji

Cywilne służby specjalne nie zabezpieczają manifestacji i nie wykonywały w tym zakresie żadnych działań – napisał minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński w liście do szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru, który  pytał o inwigilację lipcowych manifestacji.

W liście z końca lipca Ryszard Petru pytał premier o doniesienia „Gazety Wyborczej”, według której policjanci śledzili jego oraz działaczy stowarzyszenia Obywatele RP w trakcie manifestacji przed Senatem 21 lipca. Senatorowie debatowali wówczas nad ustawą o Sądzie Najwyższym.

Ryszard Petru domaga się od premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, „poważnej” odpowiedzi na pytania, m.in.: czy ABW, CBA i policja prowadziły działania, polegające na obserwacji jego osoby i członków stowarzyszenia Obywatele RP, czy takie działania są nadal prowadzone, kto wydał polecenie, lub zgodę na obserwację, w jakiej sprawie prowadzono obserwację, ilu funkcjonariuszy brało udział w działaniach operacyjnych, czy używano innych technik operacyjnych – „np. lokalizacji telefonów, podsłuchów, lokalizacji GPS, pobieranie treści SMS-ów, kontroli danych internetowych” – oraz czy Mariusz Błaszczak wiedział o tych czynnościach i prowadzonych działaniach.

Odnosząc się do doniesień ws. inwigilacji, stołeczna policja podkreśliła w oświadczeniu, że nie chodziło o inwigilację, ale zapewnienie bezpieczeństwa.

„Realizowane przez policjantów czynności ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa tych osób. Podobnie jak wszystkich manifestujących, okolicznych przechodniów i mieszkańców Warszawy. Bez względu na sympatie polityczne lub przynależność partyjną” – poinformowała wówczas KSP.

W odpowiedzi na list Petru datowanej na 11 sierpnia, przekazanej PAP przez Wydział Komunikacji Społecznej biura ministra koordynatora służb specjalnych, Kamiński zapewnił, że nadzorowane przez niego służby, a szczególnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy Centralne Biuro Antykorupcyjne nie prowadzą działań związanych z zabezpieczaniem manifestacji.

„Zadania te nie leżą w ich ustawowych kompetencjach. Służby specjalne nie wykonywały żadnych zadań związanych z manifestacjami, o których wspomina Pan w swoim piśmie” – podkreślił Mariusz Kamiński. Przypomniał, że informacji o działaniach policji podczas manifestacji udzielił nadzorujący ją min. spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Mariusz Kamiński w liście do Ryszarda Petru zapewnił, że „widoczna w czasach rządów koalicji PO-PSL praktyka wykorzystywania służb specjalnych do walki politycznej skończyła się wraz z przejęciem władzy przez PiS”.

„Wbrew praktykom poprzedników, za rządów PiS nikt ze względów na aktywność publiczną i polityczną nie jest i nie będzie inwigilowany” – napisał Mariusz Kamiński.

Wyraził nadzieję, iż może liczyć na wsparcie Ryszarda Petru dla zmiany zarządzania służbami w tym zakresie.

Informację o liście Kamińskiego do lidera Nowoczesnej z 11 sierpnia podał portal w Polityce.pl

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl