USA: Moment na podjęcie dialogu z Koreą Płn. jest niewłaściwy

Nie można podjąć rozmów z Koreą Płn., dopóki „nie zmieni ona fundamentalnie swego postępowania” – oświadczył w środę przedstawiciel Białego Domu. We wtorek sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył, że jego kraj jest gotów rozpocząć dialog z Pjongjangiem.

„Zważywszy na ostatni test rakietowy Korei Północnej, moment na podjęcie (negocjacji) jest ewidentnie niewłaściwy” – powiedział agencji Reutera przedstawiciel Białego Domu.

Rex Tillerson ogłosił tymczasem, że Stany Zjednoczone gotowe są do podjęcia „rozmów z Koreą Północną kiedykolwiek zechce ona rozmawiać”, i dodał, że pierwsze spotkanie może się odbyć „bez żadnych warunków wstępnych”.

Jak dotąd administracja prezydenta Donalda Trumpa podkreślała, że rozmowy z Pjongjangiem będą mogły się rozpocząć dopiero wtedy, gdy reżim zrezygnuje z broni jądrowej.

Wcześniej w środę rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lu Kang powiedział, że Pekin z zadowoleniem przyjął oświadczenie sekretarza stanu Tillersona. Również rzecznik resortu spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow poinformował, że Moskwa aprobuje stanowisko szefa amerykańskiej dyplomacji.

AFP przypomina, że prezydent Donald Trump wielokrotnie już dezawuował publiczne wypowiedzi sekretarza stanu, a w październiku napisał wręcz na Twitterze, że Tillerson „traci czas na negocjacje”.

Tymczasem przywódca Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Dzong Un zapowiedział we wtorek, że jego kraj stanie się „najsilniejszą potęgą nuklearną na świecie”.

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko Pjongjangowi, ograniczając między innymi jej dostawy paliw i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

PAP/RIRM

drukuj