zdjęcie archiwalne | fot. PAP/ITAR-TASS

Ministerstwo handlu Chin: zdecydowanie sprzeciwiamy się amerykańskim sankcjom

Ministerstwo handlu ChRL wyraziło dzisiaj „zdecydowany sprzeciw” wobec amerykańskich sankcji nałożonych na chińskie podmioty, które miały wysyłać sprzęt do Rosji lub w inny sposób wspierać ją w wojnie z Ukrainą.

„Chiny podejmą niezbędne środki w celu zdecydowanej ochrony uzasadnionych praw i interesów chińskich przedsiębiorstw” – oświadczyło ministerstwo na swojej stronie internetowej.

Siedemnaście firm z Chin kontynentalnych i Hongkongu znalazło się wśród setek nowych podmiotów objętych sankcjami w piątek przez Stany Zjednoczone.

Wśród nich resort finansów (skarbu) USA ukarał sześciu chińskich producentów i eksporterów za wysyłanie mikroelektroniki do Rosji, co pomagało Moskwie ominąć dotychczasowe sankcje. Ministerstwo zablokowało aktywa tych firm w USA i zakazało amerykańskim firmom prowadzenia z nimi interesów.

W środę Unia Europejska umieściła na czarnej liście trzy firmy z Chin i jedną z Hongkongu, które zostały oskarżone o pomaganie rosyjskim nabywcom w dostępie do towarów o podwójnym zastosowaniu wojskowym i cywilnym. Następnego dnia trzy chińskie podmioty zostały objęte sankcjami przez Wielką Brytanię za wspieranie działań Rosji.

Pekin wielokrotnie zaprzeczał oskarżeniom, jakoby chińskie firmy dostarczały broń i inny sprzęt w celu wsparcia rosyjskich działań wojennych.

W piątek Zhang Jun, stały przedstawiciel Chin przy ONZ, powiedział, że Pekin „stanowczo sprzeciwia się” „bezprawnym sankcjom” nałożonym na chińskie firmy przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Unię Europejską, „wykorzystując kwestię Ukrainy jako pretekst”.

Komunistyczne władze Chin nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i sprzeciwiały się nakładanym na Moskwę sankcjom. Chińskie media powielały propagandową narrację Kremla, a po rozpoczęciu inwazji oba kraje zacieśniły współpracę w wielu dziedzinach, w tym militarnej, prowadząc m.in. wspólne ćwiczenia wojskowe.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl