Indie kupią od Rosji systemy przeciwlotnicze S-400

Rosja i Indie zawarły kontrakt na sprzedaż systemów przeciwlotniczych S-400. Wartość kontraktu może przekraczać 5 miliardów dolarów. Pierwszy zestaw zamówienia ma trafić do Indii za dwa lata.

Jak podaje prasa w Indiach, kraj ten zamierza kupić pięć pułków systemu S-400. Najpierw wpłacona zostanie zaliczka w wysokości 15 proc. wartości kontraktu, a reszta należności powiązana będzie z terminami dostaw. Mimo, iż cena za system wynosi 5 miliardów dolarów, to według informacji podanych przez dyrektora rosyjskiej Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej została ona dla Indii i tak obniżona.

Stany Zjednoczone za plany zawarcia tej umowy chciały początkowo obłożyć Indie sankcjami. Po podpisaniu z tym krajem porozumienia w sprawie bezpiecznej łączności wojskowej zmieniono jednak zdanie.

Zakup systemu przeciwlotniczego to jednak nie jedyna kwestia wzajemnej współpracy, o której rozmawiano podczas wizyty Władimira Putina w New Delhi. Przywódcy obu państw, podpisali także pakt o rozwoju sześciu projektów energetyki jądrowej w Indiach. Jak zapowiedział rosyjski prezydent – planuje on zbudować w tym kraju 12 bloków energetycznych w ciągu 20 lat.

– Omówiliśmy szczegółowo flagowy projekt i pokojowe wykorzystanie energii jądrowej. Elektrownia jądrowa Kudankulam – pierwsze dwie jednostki tej elektrowni jądrowej zyskują pełną pojemność, trzecia i czwarta jednostka zostały zbudowane, piąte i szóste jednostki mają powstać w następnej kolejności – powiedział Władimir Putin, prezydent Rosji.

Oba kraje podpisały również osiem porozumień obejmujących koleje, energię jądrową i przestrzeń kosmiczną. Chodzi tu o współpracę nad indyjskim planem utworzenia załogowej misji kosmicznej do 2022 r.

– Uzgodniliśmy, że Rosja pomoże hinduskim partnerom w odkrywaniu kosmosu. Agencja kosmiczna Roskosmos planuje udział w przygotowywaniu indyjskiego krajowego programu do uruchomienia załogowych statków kosmicznych. I oczywiście omówiliśmy szczegółowo perspektywy współpracy wojskowo-technicznej – podkreślił Władimir Putin.

Kolejne elementy wzajemnej współpracy według zapowiedzi mają dotyczyć wspólnej walki z międzynarodowym terroryzmem, handlem pojazdami ciężarowymi oraz przestępczością transgraniczną.

– Rozmawialiśmy również o odbudowie gospodarki i stabilnym rozwoju politycznym Afganistanu. Wymieniliśmy poglądy na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Poinformowałem premiera Indii o sytuacji w Syrii. Omówiliśmy również sytuację, która powstała w wyniku jednostronnych działań USA w sprawie wycofania się ze wspólnego kompleksowego planu działania, dotyczącego irańskiego porozumienia nuklearnego – zaznaczył prezydent Rosji.

System przeciwrakietowy S-400 od Rosji zakupiły już wcześniej Algieria, Białoruś, Chiny i Turcja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj