Prezydent: prof. Dzielska przyniosła najwięcej sławy spośród wszystkich polskich historyków

Prof. Maria Dzielska przyniosła najwięcej sławy spośród wszystkich polskich historyków – podkreślił prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek bierze udział w uroczystości pogrzebowej uczonej w Krakowie. Prof. Dzielska była historykiem, filologiem klasycznym, tłumaczką tekstów źródłowych.

Prof. Maria Dzielska – jak powiedział prezydent – jest najczęściej cytowanym polskim współczesnym historykiem na świecie.

„Najczęściej tłumaczonym na języki obce i przyniosła też Rzeczypospolitej Polskiej, co chcę z całą mocą podkreślić, najwięcej sławy ze wszystkich polskich historyków” – powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał też jedną z jej najważniejszych publikacji pt. „Hypatia z Aleksandrii”, która została wydana w USA w 1995 r., przetłumaczona na osiem języków i uznana za najlepszą akademicką książkę 1995 r. w kategorii Filozofia przez „Choice Magazine”. W tym samym roku za najlepszą książkę historyczną roku uznał ją również American History Book Club.

„Uczyniła wielkie zasługi dla Rzeczypospolitej, dla rozsławiania polskiej nauki, ale zrobiła też rzecz zupełnie niezwykłą (…). Kto by usłyszał o Hypatii z Aleksandrii, gdyby nie profesor Maria Dzielska? Gdyby nie Maria i jej praca… Czy kiedykolwiek powstałby w Hollywoodzie film po tytułem +Agora+, który opowiadał jej historię?” – mówił prezydent.

W uroczystościach pogrzebowych biorą udział – poza prezydentem – premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obecni są także m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i wicepremier Beata Szydło.

Podczas ostatniego pożegnania prof. Dzielska otrzymała Order Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu dziedzictwa kulturowego i wiedzy historycznej, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej oraz działalność publiczną”. Odznaczenie, które odebrał syn zmarłej Witold Dzielski, przyznał prezydent Andrzej Duda.

Prof. Maria Dzielska zmarła 30 lipca w Krakowie. Była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych; przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim specjalizując się w historii Rzymu okresu późno-antycznego i wczesnego Bizancjum. Absolwentka studiów historycznych na UJ oraz studiów filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Należała do najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl