PAP/Łukasz Gągulski

Kiedy i gdzie możemy zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Od 15 stycznia poprzez formularz online można zgłaszać się na szczepienia przeciwko COVID-19. Rejestrować mogą się już seniorzy, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70 roku życia. O starcie rejestracji dla kolejnych grup będzie informować Ministerstwo Zdrowia.

Chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 należy zgłosić poprzez formularz przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Dostępny jest on [tutaj]

W formularzu należy podać takie dane, jak: imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i (opcjonalnie) numer telefonu. Następnie na podany e-mail wysłana zostanie prośba o potwierdzenie zgłoszenia. Po kliknięciu w link, formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.

Strona rządowa podkreśla, że zgłoszenie chęci szczepienia poprzez formularz online nie jest równoznaczne z rejestracją na szczepienie. Tę bowiem można wykonać dopiero wtedy, gdy otrzymamy na podany w formularzu adres mailowy e-skierowanie i ogłoszone zostaną terminy szczepienia dla grupy, do której należymy.

„Osoby, które wysłały formularz zgłoszenia chęci szczepienia, otrzymują zwrotne maile w ciągu do 24 godzin. Wszystkie zgłoszenia, dla których wyświetlił się ekran potwierdzający zgłoszenie, zostały zapisane. Termin potwierdzenia zgłoszenia nie ma wpływu na kolejność otrzymania e-skierowania na szczepienie. Prosimy nie ponawiać zgłoszeń” – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Zarejestrować się na szczepienie można na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest zadzwonienie na całodobową i bezpłatną infolinię 989 (dla dzwoniących z zagranicy: 22 62 62 989). Wcześniej należy przygotować: imię i nazwisko, PESEL oraz numer kontaktowy. Dane są potrzebne do umówienia wizyty. Konsultant podczas rozmowy zapisze nas na najbliższy możliwy termin w najbliższym punkcie szczepień. Po rozmowie otrzymamy wiadomość SMS z terminem i miejscem szczepienia. Natomiast dzień przed szczepieniem otrzymamy przypomnienie, również w formie SMS.

Drugą możliwością jest zarejestrowanie się przez internet. Mogą to jednak zrobić tylko osoby, które posiadają Profil Zaufany. E-rejestrację dokonać można przez stronę www.pacjent.gov.pl. Po zalogowaniu się, potwierdzeniu danych i zaakceptowaniu regulaminu, system przedstawi pięć propozycji terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego przez nas adresu. Można również skorzystać z wyszukiwarki, znaleźć i wybrać odpowiedni termin oraz miejsce szczepienia. Po dokonaniu rezerwacji otrzymamy powiadomienie SMS, a następnie (dzień przed terminem) otrzymamy przypomnienie o szczepieniu.

Ostatnią możliwą opcją jest skontaktowanie się z wybranym punktem szczepień. Pełna lista punktów szczepień dostępna jest [tutaj]

Resort przypomina, że od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70 roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

„O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco. Już od 15 stycznia będzie można zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla danej grupy, zainteresowani otrzymają maila” – wskazuje Ministerstwo Zdrowia.

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl