fot. twitter.com/KONFEDERACJA_

Konfederacja: Nie pozwólmy na segregację sanitarną, jak w krajach Europy Zachodniej

Nie pozwólmy w Polsce na absurdy z krajów Europy Zachodniej, gdzie w imię segregacjonizmu zniewala się ludzi i trzyma w domach niczym w klatkach – wzywał w poniedziałek poseł Konfederacji Michał Urbaniak. Segregacja, to łamanie wielu przepisów – dodał mec. Witold Stoch.

„Nie pozwólmy, aby w Polsce doszło do takich absurdów, jak w innych krajach Europy Zachodniej, gdzie w imię segregacjonizmu zniewala się ludzi i trzyma się ich w domach niczym w klatkach. Na to nie może być naszej zgody. Apelujemy do rządu, aby podjął tę kwestię” – oświadczył Michał Urbaniak podczas konferencji prasowej. Przypomniał o złożonym w Sejmie 29 czerwca projekcie ustawy nazywanym „Stop segregacji sanitarnej”, pod którym podpisało się 11 posłów Konfederacji oraz kilku z klubu PiS, a założeniem której jest, by nikt nie mógł być dyskryminowany ze względu na niezaszczepienie się przeciwko COVID-19.

Według posła Urbaniaka, większość Polaków nie godzi się na „segregacjonizm”, a potwierdzenie przytoczył opublikowany w poniedziałek sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski. Wynika z niego, że – jak zaznaczył – 76,3 proc. badanych jest przeciwko temu, by osoby niezaszczepione miały ograniczenia w dostępie do placówek służby zdrowia.

„Ponad 3/4 Polaków to grupa, której nie wolno ignorować” – zaznaczył.

Wskazał także, że 58 proc. ankietowanych jest przeciwko temu, aby osoby niezaszczepione miały ograniczenia w dostępie do centrów handlowych, a 61 proc. nie chce takich ograniczeń w korzystaniu z komunikacji miejskiej.

Mec. Witold Stoch z Biura Prawnego Konfederacji powiedział, że w Polsce nie ma obowiązku szczepienia, a ewentualne wprowadzenie segregacji sanitarnej mogłoby oznaczać złamanie Karty Praw Podstawowych UE, czy europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, a także dziesięciu przepisów Konstytucji RP.

Prawnik wyraził nadzieję, że dojdzie do szybkiego procedowania „zamrożonego” od niemal miesiąca projektu ustawy „Stop segregacji sanitarnej”, a na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 11 sierpnia, dojdzie do pierwszego czytania.

„Bo jeśli nie, to możemy obudzić się w sytuacji, gdy ta segregacja zostanie wprowadzona nawet przeciwko opinii większości Polaków” – stwierdził.

„Niestety także partie, które powinny być w opozycji do PiS popierają segregację, (…) także (lider Porozumienia) Jarosław Gowin – tak zwany +wolnościowiec bezobjawowy+ poparł segregację sanitarną” – powiedział mec. Witold Stoch.

PAP

drukuj