fot. pixabay.com

W Sejmie trwają prace nad ustawą, która ma rozszerzyć możliwość sprawdzania certyfikatów covidowych przez pracodawców

Od początku pandemii z powodu koronawirusa zmarło 100 tysięcy osób. Takie dane przedstawił minister zdrowia, Adam Niedzielski. Tymczasem w Sejmie trwają prace nad ustawą, która ma rozszerzyć możliwość sprawdzania certyfikatów covidowych przez pracodawców.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 złożyła w Sejmie grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ma ułatwić pracodawcom kontrolę, czy ich pracownicy są zaszczepieni, przechorowali koronawirusa lub mają negatywny wynik testu. Przepisy krytykuje Konfederacja.

– Segregacja bowiem to dyskryminacja, a dyskryminacji zakazują prawa, w tym ustawa zasadnicza – wskazał Grzegorz Braun.

Przed tygodniem w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące projektu ustawy. Nie brakowało apeli o jej odrzucenie. Konfederacja Lewiatan wskazywała, że nowe przepisy przerzucą ciężar działań antycovidowych na przedsiębiorców i pracodawców.

– To oni będą w pierwszym szeregu stawiani w negatywnym świetle, jeśli chodzi o stosunki wewnątrzzakładowe czy kontakt z klientami, usługobiorcamizaznaczył Rober Lisicki z Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Wciąż nie ma pewności, czy projekt uzyska wystarczające poparcie. W Zjednoczonej Prawicy jest grupa posłów, która nie zgadza się na wprowadzenie kontroli pracowników w związku z pandemią.

– To nie zmieni konfiguracji politycznej i nastrojów społecznych. Cały czas bardzo silna będzie grupa, która ma wyraźny stosunek antyszczepienny. To jest po prostu rzeczywistość. Nie można się obrażać na grawitację – mówił minister zdrowia w TVN24.

Resort zdrowia poinformował, że od początku pandemii zmarło już ponad 100 tysięcy osób. Odpowiedzialność za tę sytuację opozycja zrzuca na rząd. Donald Tusk zaapelował do rządzących, aby wprowadzili obowiązkowe szczepienia.

– Jeśli jesteście przekonani, że powszechne, obowiązkowe szczepienia ratowałyby zdrowie i życie Polaków, podejmijcie taką decyzję. Przecież dobrze wiecie, że opozycja nie będzie przeciwko temu protestowała – stwierdził Donald Tusk.  

Rząd nie ma planów wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wszystkich – zapewnił premier RP Mateusz Morawiecki.

– Nie ma takich planów. Jest parę państw w Europie Zachodniej, które zdecydowały się na taki krok. My co najwyżej proponujemy pewne najbardziej narażone grupy zawodowe, w pierwszej kolejności medyków – wskazał premier RP.

Następni mieliby być nauczyciele i mundurowi. Pomysł nie ma jednak pełnego poparcia w szeregach Prawa i Sprawiedliwości.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl