fot. PAP/EPA

Australia: Zakaz powrotu z Indii w związku z COVID-19 zaskarżony do sądu federalnego

Zakaz powrotu obywateli Australii z dotkniętych pandemią koronawirusa Indii został dziś formalnie zaskarżony do sądu federalnego. Zapadła również decyzja o ewakuacji australijskich zawodników grających w indyjskiej lidze krykieta IPL na Sri Lankę lub Malediwy.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, Grega Hunta, od dziś każdemu Australijczykowi, który wróci do kraju w ciągu 14 dni od pobytu w Indiach, grozi kara 5 lat więzienia lub grzywny. Wcześniej władze zawiesiły połączenia lotnicze z Indiami do 15 maja.

Te przepisy zostały dziś zaskarżone w sądzie przez 73-letniego Australijczyka, Gary’ego Newmana, który przybył do Indii na początku 2020 roku i nie ma obecnie możliwości powrotu do swojego kraju.

Wysoki komisarz Australii w Indiach, Barry O’Farrell, szacował niedawno, że przebywa tam obecnie około 8 tys. Australijczyków, którzy chcieliby wrócić.

Wiadomość o skardze pojawiła się w czasie konferencji prasowej Grega Hunta, który odmówił komentowania sprawy. Minister wskazał jedynie na wcześniejsze oświadczenia, w których rząd twierdził, że zakaz jest zgodny z prawem – podał portal New Daily.

Portal informuje dziś o decyzji w sprawie ewakuacji 38 Australijczyków, w tym 24 zawodników, trenerów i komentatorów pracujących w indyjskiej lidze krykieta. Mają oni w nadchodzących dniach wylecieć z Indii na Malediwy lub Sri Lankę, by tam poczekać na możliwość powrotu do Australii.

Indie przeżywają ogromny kryzys w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tam 382 315 nowych infekcji i 3780 zgonów wśród zakażonych osób. Eksperci przestrzegają, że dane są kilkakrotnie zaniżone.

PAP

drukuj