fot. PAP/Paweł Supernak

Prof. A. Horban o zgonach na COVID-19: To nadal wynik spotkań świątecznych i noworocznych

Obecnie umierają osoby starsze, które zakażone zostały w okresie świątecznym i noworocznym – odpowiedział na pytanie o przyczynę utrzymującego się na wysokim poziomie wskaźnika śmiertelności na COVID-19 główny doradca premiera ds. COVID-19, prof. Andrzej Horban.

„Sytuacja okazuje się dosyć jasna. Umierają ludzie w wieku powyżej 80 lat lub pomiędzy 70 a 80 rokiem życia z chorobami współtowarzyszącymi. Te osoby zostały zakażone mniej więcej w okresie świątecznym i noworocznym, czyli jest to efekt tego, czego się obawialiśmy, prosząc o zachowanie ograniczeń w święta. Niestety nie wszystkim się to udało” – stwierdził na konferencji prasowej prof. Andrzej Horban.

Równocześnie zaznaczył, że w tej chwili spada liczba nowych zdiagnozowanych przypadków, ale nadal umierają osoby, które zostały zakażone w okresie świątecznym i noworocznym.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 6919 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 106 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 337 osób. We wtorek informowało o 4835 zakażeniach i 291 zgonach, w poniedziałek o 3271 zakażeniach i 52 zgonach, w niedzielę o 6055 zakażeniach i 142 zgonach, a w sobotę o 7412 zakażeniach i 369 osobach zmarłych.

PAP

drukuj