O. Semeniuk: Będziemy obserwować stan epidemiczny przez najbliższe 10-14 dni

10-14 dni od wprowadzenia poluzowań gospodarczych to czas, kiedy będziemy obserwować, czy liczby zachorowań gwałtownie nie rosną; jeśli będą regularne, to – mam nadzieję – że powoli będziemy mogli wkraczać w etap odmrożeń – mówiła Olga Semeniuk, wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii pytana na antenie Trójki Polskiego Radia o odmrażanie gospodarki, odpowiedziała: „Dziś uwalniamy centra handlowe, sprzedaż detaliczną, będziemy obserwować też za pośrednictwem rady medycznej stan epidemiczny w kraju przez najbliższe 10-14 dni”.

Jak mówiła, 10-14 dni od momentu, w którym wprowadzany jest etap poluzowań – to czas, „kiedy będziemy obserwować, czy liczby zachorowań nam gwałtownie nie rosną”.

„Jeżeli to będą regularne liczby, jeżeli sytuacja w Europie też na to pozwoli, to myślę, że rozporządzenie, które funkcjonuje w tym momencie do 14 lutego, albo będzie musiało być przedłużone, albo będą wprowadzane kolejne (…) protokoły i będziemy mogli już powoli wkraczać w etap odmrożeń” – wskazała Olga Semeniuk.

Wiceszefowa MRPiT zaznaczyła, że resort przygotował protokoły bezpieczeństwa dla ponad 40 branż, które – jak ma nadzieję – będzie można „niebawem wprowadzać”. Zastrzegła, że to jest perspektywa bardzo optymistyczna.

„Ja jednak raczej kieruję się kontrolowanym optymizmem, stąd patrząc na to, co dzieje się w Europie, myślę, że jeszcze chwila cierpliwości ze strony przedsiębiorców jest na wagę złota” – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Pytana o kontrole przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na otwarcie działalności i są karani mandatami, powiedziała, że tego typu kontrole są „przedmiotem dyskusji na rządowych zespołach zarządzania kryzysowego”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w czwartek, że większość z dotychczasowych obostrzeń zostanie przedłużona do 14 lutego. Wyjątkiem będzie ponowne otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych i otwarcie instytucji kultury – muzeów i galerii sztuki. Poinformował również o zniesieniu godzin dla seniorów.

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem ws. ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z epidemią, od 1 lutego w galeriach mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych. W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.

Do 14 lutego zawieszona jest wciąż działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Ograniczona pozostaje działalność hotelarska.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl