fot. PAP/Radek Pietruszka

W. Kraska: Wyniki badania zakażonej norki poznamy za kilka dni

W ciągu najbliższych dni poznamy wynik badania norki z fermy koło Kartuz (Pomorskie), u której wykryto SARS-CoV-2 – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. To pierwszy przypadek w Polsce zakażenia koronawirusem u norek.

„W sobotę otrzymaliśmy informację z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, że u jednego ze zwierząt futerkowych, norki, został wykryty wirus SARS-CoV-2. W tej chwili to badanie jest w obróbce. Chcemy dokładnie poznać, jaki to jest wirus, jaka mutacja” – mówił w Radiu Gdańsk wiceminister zdrowia.

Waldemar Kraska podkreślił, że wyniki materiału genetycznego u zakażonej norki będą znane w ciągu kilku najbliższych dni. Dodał, że podjęta została już decyzja o likwidacji farmy, skąd pochodzi zakażona norka.

„Trzeba będzie, niestety, zwierzęta zabić, żeby to się nie rozprzestrzeniało. Mam nadzieję, że to jest pojedynczy przypadek, aczkolwiek musimy podjąć wszystkie działania, aby ograniczyć ewentualne przenoszenie wirusa. Jaki to jest wirus, czy on jest zakaźny dla człowieka, to będzie wiadome po badaniach” – dodał Waldemar Kraska.

Zaznaczył, że sanepid przebada pracowników fermy na obecność koronawirusa.

„Będzie to kompleksowe badanie. Dzisiaj te badania do nas spłyną” – podał.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl