fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Min. Zdrowia wprowadza obostrzenia w 19 powiatach

W związku z wysokim przyrostem zakażeń od dziś w 19 powiatach w Polsce obowiązują zaostrzone zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

Z dnia na dzień padają kolejne rekordy zakażeń koronawirusem. W związku z taką sytuacją od dziś w 19 powiatach wróciły niektóre obostrzenia. Ministerstwo Zdrowia udostępniło już szczegółową mapę i listę powiatów, które znalazły się w żółtej i czerwonej strefie.

– To są trudne decyzje, ale niezbędne. Jeśli widzimy osoby chodzące bez maseczek w sklepach, wesela na 300-400 osób, a potem z tego jest dwieście kilkadziesiąt osób w kwarantannie, a sto osób chorych, to znaczy, że te obostrzenia są konieczne – poinformował w Polsat News prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

W najbardziej zagrożonych rejonach oznaczonych kolorem czerwonym wrócił obowiązek noszenia maseczek nawet na świeżym powietrzu. Do 50 proc. ograniczona została liczba osób korzystających z komunikacji zbiorowej. Na tym nie koniec.

– Ograniczamy też liczbę osób, które będą mogły brać udział w uroczystościach, takich jak wesela, pogrzeby i inne uroczystości rodzinne. Ograniczenia w strefie czerwonej będą do 50 osób, a w strefie żółtej do 100 osób – wskazał Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

W tzw. powiatach czerwonych przywrócony został także zakaz funkcjonowania siłowni i klubów fitness. Jak powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w powiatach zaznaczonych na czerwono, nie będzie zamknięcia zakładów produkcyjnych. Rząd chce wyeliminować wszystkie ogniska w kraju.

– Jest ograniczenie w zakresie dystansu – w restauracjach, sklepach, zwiększa się dystans oczekiwany, dystans pomiędzy klientami. Jest ograniczenie w zakresie pewnych aktywności dotyczących czasu wolnego czyli: dyskoteki, kluby, bary – te miejsca, w których wiemy, że w ostatnich tygodniach były takimi ogniskami zakażeniowymi – powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.  

Mapa powiatów w których obowiązują dodatkowe ograniczenia będzie aktualizowana dwa razy w tygodniu.

TV Trwam News

drukuj