fot. TV Trwam

Min. Finansów przygotowało projekt ustawy podatkowej

Resort finansów przygotował projekt ustawy podatkowej będącej elementem Polskiego Ładu. Jednym z jej elementów jest kwota wolna od podatku do 30 tys. złotych.

Minister finansów, Tadeusz Kościński, poinformował dziś, że w wyniku zmian podatkowych 9 mln osób przestanie płacić podatek PIT, a w kieszeniach podatników pozostanie ponad 8 mld złotych.

Wśród zmian, jak tłumaczył minister, znalazło się podniesienie progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. złotych.

– To spowoduje, że ponad połowę podatników, którzy obecnie płacą wyższy podatek 32 proc., zejdą do niższego poziomu na 17 proc. To jest z 1 mln 200 tys. od podatników, którzy płacą wyższy podatek, do ponad 600 tys. zacznie płacić podatek 17 proc. – wskazał minister finansów.

Oprócz tego od przyszłego roku przedsiębiorcy mają płacić składkę zdrowotną na takich samych zasadach jak pracownicy.  Nie może być tak, jak mówił Tadeusz Kościński, że płacą niższą składkę niż pracownicy.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.

Jego fundamenty to m.in. 7 proc. PKB na zdrowie; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 złotych.

RIRM

drukuj