fot. twitter.com/KancelariaSejmu

3 mld zł nadwyżki budżetowej po pierwszym kwartale

Ponad 3 miliardy złotych wyniosła po pierwszym kwartale bieżącego roku nadwyżka budżetowa. Ministerstwo Finansów opublikowało w poniedziałek dane dotyczące wykonania ustawy budżetowej w okresie styczeń–marzec.

Z danych tych wynika, że dochody podatkowe państwa w tym roku są wyższe w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem. Odnotowano m.in. wzrost wpływów z podatku PIT, akcyzy i podatku od gier.

Produkt Krajowy Brutto w 2017 r. wzrósł o 4,6 proc. rok do roku wobec wcześniejszego szacunku na poziomie 4,6 proc. – podał GUS.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, podkreślił, że utrzymywanie dyscypliny finansowej i prowadzone z sukcesami uszczelnienie systemu podatkowego to duże osiągniecie obecnego rządu.

– Cieszą te dane za pierwszy kwartał. Pokazują, że Ministerstwo Finansów i podlegli mu urzędnicy nie spoczęli na laurach. Efekty są coraz lepsze. Z innej strony, luka podatkowa nie jest jeszcze domknięta do końca w takim stopniu, w jakim może być domknięta, ciągle budżetowi państwa przeciekają przez palce pewne należne mu wpływy w wyniku optymalizacji podatkowych, nie zawsze zgodnych z prawem. W związku z tym należy trzymać kciuki za to, by resortowi finansów udawało się utrzymać to tempo przez następne miesiące. Od działania tego resortu zależy w dużej mierze wszystko to, co dzieje się w pozostałych sferach aktywności naszego państwa – zaznaczył Marian Szołucha.

Ekonomista wskazał, że działania Ministerstwa Finansów są nakierowane nie tylko na poprawę kondycji finansów publicznych, ale również na rozwój polskiej gospodarki. Dodał, że ściganie nieuczciwych przedsiębiorców przyczynia się do większej konkurencyjności firm, które prowadzą uczciwą działalność gospodarczą.

Według szacunków w latach 2008-2015 budżet państwa stracił na oszustwach związanych tylko z wyłudzeniem VAT nawet do 250 mld zł.

RIRM

drukuj