fot. https://twitter.com/PremierRP

Pomysł rządzących na walkę z COVID-19

W kancelarii premiera odbyło się spotkanie szefa rządu z przedstawicielami ugrupowań politycznych, dotyczące walki z COVID-19. W rozmowach uczestniczyli również wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Spotkanie członków rządu z przedstawicielami sił parlamentarnych trwało ok. 3 godzin. Zaproszenie premiera przyjęły wszystkie kluby i koła parlamentarne. Jeszcze przed zakończeniem spotkania opuścili je przedstawiciele Lewicy. Przekonywali, że rząd nie ma rząd nie ma żadnego planu.

– Domagamy się tego, żeby rząd robił wszystko, co w jego mocy, żeby ratować życie i zdrowie obywateli – oznajmiła Marcelina Zawisza z Lewicy.

Także przewodniczący KO Borys Budka miał inne oczekiwania wobec spotkania.

Spodziewaliśmy się konkretów, a nie dostaliśmy na piśmie żadnego aktu prawnego, rozporządzenia czy też ustawy. Wicepremier Jarosław Kaczyński – bardzo rozmowny dzisiaj – opowiadał o jakichś koncepcjach prawnych dotyczących przerzucenia na pracodawców możliwości pozywania pracowników, którzy się nie zaszczepią. Zero pomysłów – mówił szef Koalicji Obywatelskiej.

Politycy opozycji sugerowali po rozmowach, że Prawo i Sprawiedliwość chce wycofać się z tzw. ustawy Hoca. Zaprzeczył temu rzecznik rządu Piotr Müller.

– Ta ustawa, która w tej chwili jest złożona w Sejmie, czyli projekt poselski, który firmuje i którego przedstawicielem jest pan poseł Czesław Hoc,  nadal będzie procedowana. Dobiegła nas informacja, że miałoby być inaczej. Ten projekt nadal będzie procedowany – zapewnił.

Przeciwko proponowanej przez posła PiS Czesława Hoca ustawie, która ma dać pracodawcom możliwość sprawdzania tzw. paszportów covidowych,  stanowczo występuje Konfederacja. Ugrupowanie nie zgadza się na jakąkolwiek segregację sanitarną.

– Zdecydowanie się temu sprzeciwiamy – podkreślił poseł Konfederacji Jakub Kulesza.

Przedstawione pomysły dot. walki z pandemią przedstawione przez poszczególne partie były bardzo różne.

– Są głosy, które właściwie odrzucają jakiekolwiek ograniczenia epidemiczne, ograniczają w ogóle kwestię szczepień, nie chcieliby, żeby szczepienia wpływały na jakiekolwiek ograniczenia dot. funkcjonowania życia społeczno-gospodarczego. Z drugiej strony mamy drugi skrajny pogląd, który mówi, że każdy powinien mieć przymus szczepień – mówił Piotr Müller.

Pewne jest jedno – od środy rząd przygotuje nowe rozwiązania, które będą procedowane równolegle tzw. ustawą Hoca.

Chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań, który mógłby kompleksowo uzupełnić te rozwiązania oraz przeanalizować te wszystkie postulaty opozycji, które się dzisiaj pojawiły – poinformował rzecznik rządu.

Opozycja już zapowiedziała, że będzie zgłaszać do ustawy swoje poprawki.

– Dzięki naszym poczynaniom, które były współpracą opozycji, udało się wymusić, że będzie ustawa rządowa i rząd zaczyna cokolwiek robić, bo do tej pory spał, leżał na kanapie – stwierdził przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak zaznaczył politolog Bartosz Brzyski, spotkanie wszystkich sił politycznych było potrzebne, jednak odbyło się zbyt późno.

– Takie spotkania powinny się odbywać przed szczytem zachorowań, a mamy w tej chwili kroczący szczyt – wskazał ekspert.

Tymczasem od dziś obowiązuje krótsza kwarantanna. Będzie ona trwała siedem dni. Z kolei wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, w ciągu 48 godzin mają być przebadane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To może być jednak trudne – przyznał specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon, były członek Rady Medycznej przy premierze.

– Czy to nie jest chwyt propagandowy? Służba zdrowia jest prawie wykończona. Lekarze POZ – ogromnie zaangażowani w leczenie tych i innych przypadków – będą mieli szansę i możliwości to wykonać. Z założenia jest to słuszne, z wykonawstwa – nie wiem – powiedział lekarz.

Z kolei od najbliższego czwartku każdy będzie mógł zrobić bezpłatny test na COVID-19 w wybranych aptekach. Nie będzie potrzebna rejestracja – wystarczy wypełnienie wniosku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl