fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] B. Hutek o rozmowach z rządem: Nie chcemy walczyć. Chcemy wiedzieć, jaka jest przyszłość górnictwa

Nie chcemy protestować, walczyć. Chcemy przede wszystkim rozmawiać, chcemy wiedzieć, jaka jest przyszłość górnictwa, czy wróci renesans węgla, czy rzeczywiście będziemy się trzymali umowy społecznej, którą podpisaliśmy – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”. Wywiad został przeprowadzony w przerwie podczas trwania rozmów związkowców z przedstawicielami rządu.

W poniedziałek miały miejsce rozmowy górników z przedstawicielami rządu. Dotyczyły one umowy społecznej w związku z likwidacją górnictwa w ramach transformacji energetycznej. Wątpliwości związków zawodowych budziło kilka kwestii i dlatego domagały się one ich wyjaśnienia.

– To jest przede wszystkim oś czasu, czyli temat wygaszania kopalń, czy rząd nie ma zakusów do tego, żeby wcześniej wygasić te kopalnie – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Tematem rozmów były także nowoczesne technologie węglowe, szczególnie niskoemisyjne metody spalania

– Patrząc na to, co się dzisiaj dzieje, myślę, że większość dojrzała do tego, że jeżeli mamy własne surowce i wytwarzamy z nich własne źródła energii, to mamy nie tylko niezależność energetyczną, ale mamy też niepodległość – wskazał przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Zaznaczył, że celem rozmów miało być osiągnięcie konsensusu.

– Nie chcemy protestować, walczyć. Chcemy przede wszystkim rozmawiać, chcemy wiedzieć, jaka jest przyszłość górnictwa, czy wróci renesans węgla, czy rzeczywiście będziemy się trzymali umowy społecznej, którą podpisaliśmy, czyli likwidacji górnictwa przez 29 lat – mówił Bogusław Hutek.

Związkowcy podkreślali także, że rząd nie wywiązał się z ustaleń dot. wprowadzenia ustawy o Funduszu Transformacji Śląska.

– Chcemy, żeby te prace zostały przyspieszone, bo jeżeli będzie odejście od węgla, to na Śląsku zniknie 400 tys. miejsc pracy – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Dekarbonizacja uderzy bowiem nie tylko w kopalnie, ale także w cały sektor okołogórniczy, stąd też na Śląsku powinno się tworzyć inwestycje, które uchronią ludność tego obszaru przed masowym bezrobociem.

W spotkaniu brali udział sygnatariusze umowy społecznej oraz przedstawiciele rządu: szef MAP, wicepremier Jacek Sasin; minister rozwoju i technologii Piotr Nowak; minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda; szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów, a także pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski.

Bogusław Hutek stwierdził, że przebieg poniedziałkowych rozmów napawa go optymizmem, choć wcześniej – jak zaznaczył – był w kwestiach transformacji energetycznej pesymistą.

Kolejne spotkanie górników z przedstawicielami rządu odbędzie się 10 lutego.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl