Rozpoczął się strajk w kopalni Brzeszcze

Dzisiaj wieczorem rozpoczął się strajk w przeznaczonej do wygaszania kopalni Brzeszcze. W tej chwili strajkuje 30-40 osób. Po północy spod ziemi na pewno nie wyjadą górnicy z popołudniowej zmiany, a być może także z wcześniejszej.

Przed godziną 18:00 w kopalni przeprowadzono masówkę i podjęto niemal jednogłośną decyzję o strajku.

– Nie mamy innego wyjścia, będziemy walczyć o kopalnię – mówią związkowcy z kopalni Brzeszcze.

– Załoga już o godz. 12:00 podjęła decyzję, że nie wyjeżdża. Co chwilę zgłaszają się nowe osoby. Trudno mi w tej chwili określić wielkość protestu. Załoga zwróciła się do związków zawodowych, a przede wszystkim do mnie żebym był ich przedstawicielem i mediatorem. Zjeżdżam na dół żeby wiedzieć, jaka jest skala protestu, ilu ludzi strajkuje, żeby ich poinformować, spisać żądania i postulaty, żeby można było je przedstawić drugiej stronie – powiedział Stanisław Kłysz, przewodniczący „Solidarności” w kopalni Brzeszcze.

Należąca do Kompanii Węglowej kopalnia Brzeszcze zatrudnia około 3000 osób.

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal dziennikzachodzi.pl jutro w południe prawdopodobnie rozpocznie się także protest w kopalni Sośnica-Makoszowy.

Jak poinformował Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność jutro liderzy regionalnych central związkowych podejmą decyzję w sprawie rozpoczęcia działań protestacyjno-strajkowych na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Ma to związek z informacją o przyjęciu przez rząd i skierowaniu do Sejmu ustawy o restrukturyzacji górnictwa, zakładającej likwidację kopalń i tysięcy miejsc pracy. WIĘCEJ 

O godz. 13.00 rozpocznie się spotkanie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, w skład którego wchodzą NSZZ Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, Sierpień 80 i ZZ Kontra. Na tym posiedzeniu zapadną decyzje dotyczące akcji protestacyjno-strajkowej zarówno w górnictwie, jak i w całym regionie.

 

 

dziennikzachodni.pl/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl